Arap şairlerden Ebu'l-Bahr el-Hattî ve şiirleri
An Arab poet Abu al-Bahr al-Khatti and his poems
- Tez No: 784243
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET TASA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışmada Ḳatîf'de doğmuş, hayat serüvenini Bahreyn'de sürdürmüş, daha sonra günümüzdeki adıyla İran'a göç edip orada vefat etmiş olan Ebu'l-Baḥr el-Hattî'nin hayatı ve şiirleri incelenmiştir. Çalışma, giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi, amacı, problemi, yöntemi ele alınmıştır. Ayrıca çalışmada kullanılan kaynaklara yer verilmiştir. Şairin yaşadığı dönem de bu bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde Ebu'l-Baḥr'ın hayatı ve edebî kişiliği incelenmiş ve Divân'ına dair genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde muhtevâ tahlili yapılmış ve medih, mersiye, ihvâniyyât, özlem, mektuba giriş, gazel, vasf, hamriyat, hezliyât ve dînî içerikli şiir muhtevâlarında kaleme aldığı şiirler örneklendirilmiştir. Şiirlerin ilgili yerlerinin metinleri ve tercümeleri aktarılmış ve bu şiirlerle ilgili yorumlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde şairin şiirleri kasîde yapısı, vezin ve kâfiye, anlatım yöntemleri ve kullanılan sanatlar açısından incelenmiştir. Sonuç olarak Ebu'l-Bahr'ın, şiirlerinde Arap şiirinin ana muhtevâlarını ve diğer tâlî konularını başarılı şekilde şiirlerine yansıttığı tespit edilmiştir. Söz konusu şiirlerini, dil ve üslup özelliklerini başarılı şekilde kullanarak yazdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the life and poems of Abu al-Baḥr al-Khatti, who was born in Qatîf, continued his life in Bahrain, immigrated to Iran as it is known today, and died there, were examined. The study consists of an introduction and three main parts. In the introduction part, the subject, importance, aim, problem and method of the research are discussed. In addition, the sources used in the study are included. The period in which the poet lived is also discussed in this section. In the first chapter, Abu al-Baḥr's life and literary personality are examined and general information about his Divan is given. In the second part, the content analysis was made and the poems he wrote in the content of panegyric, elegy, ikhwaneyat, longing, introduction to the letter, ghazal, wasf, khamriyat, defeat and religious poetry were exemplified. The texts and translations of the relevant parts of the poems and comments about them are given. In the third part, the poems of the poet are examined in terms of the structure of the ode, meter and rhyme, expression methods and rethorics. As a result, it has been determined that Abu al-Bahr successfully reflects the main content and other secondary subjects of Arabic poetry in his poems. It has been determined that he wrote his poems by successfully using language and style features.