Farklı Ph ve kireç düzeylerinde toprak ve gübre fosforundan yararlanma oranlarının radyoizotop yöntemleri ile tayini
Determination of the availability ratio of fertilizer and soil phasphorus in different Ph and CaCO3 levels by using radroisotope methods
  1. Tez No: 6111
  2. Yazar: DİLEK ÖZTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAFET KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
?35- ÖZET Artan PH ve CaCOg düzeylerinin toprak ve gübre fosforundan yararlanma oranlarını incelemek amacıyla düzenlenen sera denemesinde; PH'ları 5.15 - 8.05, CaC03 kapsamları ise % 1.02 - 64.2 arasında değişim gösteren 2 seri toprak kullanılmıştır. 8 toprak örneğinden oluşan her 32 iki seriye de 0-40 ppm P ile etiketli KH2P04 uygulanmış ve bitkiler 8 hafta yetiştirilmiştir. Hasat edilen bitkilerde total ve radyoaktif P analizleri yapılarak bunların toprak ve gübreden almış oldukları P_ miktarları saptanmış ve yapılan istatistik değerlendirmelerden aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. 1- PH gerek gübrelenen, gerekse gübrelenmeyen bitkilerin total P kapsam larını etkilemiş ve PH arttıkça total P_ kapsamı da logaritmik bir ilişki ile artmıştır. Buna karşılık CaCO-Jın total P_ üzerindeki etkisi güvenilir bulunmamıştır. 2- Kimyasal yöntemlerle topraklarda ölçülen alınabilir P_ miktarları artan PH koşullarında ve gübre varlığında bitkinin total P kapsamını etkilememektedir. 3- Gübrelenen bitkilerin topraktan aldıkları P miktarları PH artışları karşısında logaritmik olarak artmakta, CaC03'ın ise bitkinin toprak tan aldığı P miktarlarına bir etkisi olmamaktadır. 4- PH arttıkça gübreden alınan P_ ve gübreden yararlanma oranları 2. dereceden parabolik bir ilişki ile artmakta ve bu ilişki Y = 3.66 + 1.65X - 0.178 X2 denklemine uymaktadır. Denklemde X yerine PH konula rak, bitkinin gübreden ne oranda yararlanacağını tahmin etmek mümkün dür. 5. CaCO, ile gübreden alınan P_ arasında logaritmik bir ilişki vardır. %15 Kireç düzeyine kadar gübreden alınan P miktarları şiddetli bir düşüş göstermekte, %15 düzeyinden sonra gözlenen azalmalar arasında önemli fark bulunmamaktadır. Bu ilişkinin denklemi logY=1.64-0.022X olarak saptanmıştır. X yerine CaCOo yüzdesi konularak gübreden yararlanma oranı tahmin edilebilir.
Özet (Çeviri)
.36- SUMMARY DETERMINATION OF THE AVAILABILITY RATIO OF FERTILIZER AND SOIL PHOSPHORUS IN DIFFERENT PH AND CaC03 LEVELS BY USING RADIOISOTOPE METHODS. In a greenhouse experiment organized in order to investigate the availability ratio of soil and fertilizer phosphorus to plant in condi tion of increasing levels of PH and CaC03; two different groups of soil with a PH range of 5.15 - 8.05 and containing % 1.02 - 64.2 CaCO., were 3? used. To both groups of soil 0 and 40 ppm KHpPO^ labelled with P were applied and the plants were grown for 8 weeks. On the harvested plants total and radioactive P analyses were performed and P quantities taken up from soil and fertilizer were determined. Statistical assessements lead us to the following results. 1- Total P content of plants grown with and without fertilizer was affected by PH range of soils. With increasing levels of PH, total P^ content of plants also increased as a logarithmic fonction of PH. But no significant effect of CaC03 on total P contents of fertilized plants were observed. 2- Available soil P_ quantities which can be measured using chemical methods, did not effect the total P_ contents of plants in presence, of fertilizer and in conditions of increasing levels of PH. 3- Soil P_ quantities of fertilized plants increased as a loga rithmic fonction of PH. No significant relationship between CaCO- and soil P was observed. 4- Availability ration of fertilized plants increased as a Parabolic fonction of PH. Regretion equation of this parabolic relation can be written as follows: Y =3.66 + 1.65X - 0.178 X2 Solution of this equation using PH values instead of X, serves to quess fertilizer P taken up by plants. 5- Fertilizer P was logarithmically correlated with CaCO., content.37- of soils. The regretion equation of this relationship was determined as; log Y=1.64 - 0.22 X. Increases of CaCOj levels from % 1.02 to % 15.9 caused to great decrease of fertilizer P contents of plants. No signifi cant difference on fertilizer P_ was observed between % 1 5. 9 and %64.2 CaCO, levels.