Acil servise başvuran 65 yaş üstü kolanjit tanısı alan hastalarda mortaliteyi etkileyen faktörler
Factors affecting mortality in patients cholangitis over 65 years who admitted to emergency service
- Tez No: 611020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİRDES TOPAL, DR. PINAR YEŞİM AKYOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İlk ve Acil Yardım, Gastroenterology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş ve amaç Karın ağrısı acil servis başvurusunda sık karşılaşılan şikayetler arasında yer almaktadır. Akut kolanjit takibinde sistemik komplikasyonların oluşabildiği ve mortal seyredebilen ciddi bir karın ağrısı nedenidir. Çalışmamızda acil servise karın ağrısı ile başvuran ve tetkikleri sonucunda akut kolanjit saptanan 65 yaş üstü hastalarda mortaliteyi etkileyen faktörler belirlemek ve bu nedenler içinde düzeltilebilir nedenleri ortadan kaldırmak için literatüre bilgi sağlamayı amaçladık. Materyal Method Çalışmamız 3. basamak acil serviste retrospektif olarak yapıldı. Çalışmamızda 1 Ocak-2014 ile 1 Ocak 2019 tarihleri arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran 65 yaş üstündeki hastalardan kolanjit tanısı alan 447 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, özgeçmiş özellikleri, yapılan laboratuvar tetkikleri, YBÜ'nde yatış durumları, ERCP yapılma durumları ve 30 gün içindeki mortalite durumları kaydedildi. Bulgular Çalışmaya dahil edilen 447 hastanın %48,9'u erkek, yaş ortalaması ise 77,56 ± 7,59 yıl idi. Hastaların %20,4'ünde DM, %45,9'unda HT, %14,1'inde KAH, ve %12,5'inde malignite öyküsü mevcuttu. Olguların %75,2'sinde ERCP yapılmış; %3,4'ünde YBÜ yatışı olduğu ve %8,1'inde mortal seyrettiği görüldü. En sık bulantı şikayetiyle başvurunun olduğu ve etiyolojide ise en sık safra taşının olduğu görüldü. Çalışmamızda ERCP yapılmasının akut kolanjit hastalarında mortaliteyi azalttığı; komorbid hastalıkların varlığının da mortaliteyi arttırdığı; mortal seyreden olgularda CRP, direkt bilirubin ve hastane yatış sürelerinin anlamlı olarak yüksek olduğu görüldü. Yine ERCP yapılan olgularda infeksiyoz parametrelerde istatistiksel anlamlı düşüklük olduğu görüldü. Tartışma ve Sonuç ERCP yapılan olgularda hem infeksiyöz parametrelerde anlamlı düşüklük olduğu hem de mortalitede anlamlı düşüklük yaptığı görüldü. Akut kolanjit olgularında komorbid hastalıkların mortaliteyi anlamlı düzeyde arttırdığı görüldü. Bu nedenle hem akut kolanjit olgularında erken dönem ERCP yapılması gerekmekte hem de komorbid hastalık öyküsü olanlarda olgularda mortalite ve morbidite açısından dikkatli olunması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim Abdominal pain is among the common complaints in the emergency department. In the follow-up of acute cholangitis is a serious cause of abdominal pain, in which systemic complications can occur and may progress. In our study, we aimed to provide information to the literature in order to determine the factors affecting mortality in patients over 65 years of age who were admitted to the emergency department with abdominal pain and found acute cholangitis as a result of their examination and to eliminate the correctable causes among these causes. Material Method Our study was performed retrospectively in the 3rd step emergency department. In our study, 447 patients who were diagnosed with cholangitis among the patients over 65 years old who applied to Izmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Emergency Department between January 1, 2014 and January 1, 2019 were included in the study. Demographic features, CV features, laboratory tests, ICU hospitalization, ERCP status and mortality status within 30 days were recorded. Results 48.9% of the 447 patients included in the study were male and the average age was 77.56 ± 7.59 years. There was a history of DM in 20.4%, HT in 45.9%, CAD in 14.1%, and malignancy in 12.5%. ERCP was performed in 75.2% of the cases; It was observed that 3.4% had ICU hospitalization and 8.1% had mortality. It was observed that the most common complaint was nausea and gallstones were the most common in etiology. In our study, performing ERCP reduced mortality in patients with acute cholangitis; the presence of comorbid diseases also increases mortality; CRP, direct bilirubin and hospital stay were found to be significantly higher in patients with mortality. In addition, it was observed that there was a statistically significant decrease in the infectious parameters in ERCP cases. Discussion and Conclusion In cases where ERCP was performed, it was seen that there was a significant decrease in infectious parameters and a significant decrease in mortality. It was observed that comorbid diseases significantly increased mortality in acute cholangitis cases. Therefore, early ERCP should be performed in patients with acute cholangitis, and care should be taken in terms of mortality and morbidity in patients with a history of comorbid disease.