Parahipokampal girus ve uncus' un topografik anatomisi üzerine bir kadavra çalışması
A cadaveric study on topographic anatomy of parahippocampal gyrus and uncus
- Tez No: 611045
- Danışmanlar: UZMAN HALİL TOPLAMAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Parahipokampal girus ve unkus temporal lobun mediobazal bölgesinde bulunan limbik sistemle ilişkili anatomik yapılardır. Cerrahi stratejinin ve uygun cerahi yaklaşımın belirlenmesinde bu bölgenin detaylı topografik anatomisinin bilinmesi önemli rol oynar. Bu çalışmada temporal lobun mediobazal bölgesinde yer alan parahipokampal girus ve unkusu çevresindeki komşu yapılarla beraber tanımlayarak cerrahi başarıya katkı sağlamayı amaçladık. MATERYAL ve METOD: Taze otopsilerden alınan 17 adet formalin ile fikse edilmiş insan beyninde (34 adet hemisfer) parahipokampal girus ve unkusun topografik anatomisi ve morfometrik ölçümleri çalışıldı. Fikse edilip dondurularak hazırlanan 8 adet beyinde Klingler'in fiber diseksiyon tekniği kullanıldı. Ameliyat mikroskobu ile diseksiyonları takiben medial yüzeyden lateral yüzeye doğru sırasıyla ilerlenildi. Herbir kortikal mimari arasındaki farklılıkları ayırdetmek üzere 2 adet beyinde parahipokampal girus ve unkusun komşu yapılarıyla beraber histolojik araştırması değerlendirildi. BULGULAR: Paralimbik yapılardan biri olan parahipokampal girus, temporal lobun bazal ve medial yüzeyleri arasındaki transisyonel alanda bulunur. Parahipokampal girusun anterior segmentinin medialde arkaya doğru kıvrım yaparak uzanmasıyla unkus oluşur, arka segmenti ise yukarıya doğru istmus boyunca singulat girusa, aşağıda lingual girusa uzanır. Singulat girusun istmusu ve lingual girus arasında yer alan anterior kalkarin sulkus, parahipokampal girusun posterior segmentini iki kısıma ayırmaktadır. Parahipokampal girus; anteriorda rinal sulkus ile temporal polden, lateralinde bulunan kollateral sulkus ile fuziform girustan, superiorunda bulunan hipokampal sulkus ile dentat girustan ayrılır. Kollateral sulkusun parahipokampal segmenti, posterior serebral arterin dalı olan inferior temporal arterin geçtiği yerdir. Unkus, hipokampus başı ve amigdalanın üzerinde bir şapka gibi yerleşmiştir. Unkus; antero-medial segment, apeks ve posterior segmentten oluşur.Unkus parahipokampal girustan inferiorunda unkal sulkus ile ayrılır, superiorunda globus pallidus ile devamlılık gösterir. Parahipokampal girusun korteksi kaldırıldığında singulum radyasyonunun altında medial frontal ve parietal alanlar ile mediobazal temporal bölgeyi bağlayan kalın bir beyaz cevher demeti görülmektedir. Parahipokampal girusun hücre mimari yapısı, disgranüler paralimbik tip asosiasyon korteksinden (mezokorteks) oluşmaktadır. Allokortikal yapıda olan unkus ise agranüler hücre tipindedir. Altı katlı mezokortikal yapısı olan parahipokampal girus, üç katlı allokorteksten altı katlı izokortekse (neokorteks = granüler korteks) geçiş bölgesidir. SONUÇ: Bu çalışmada parahipokampal girusun ve unkusun detaylı mikroşirürjikal anatomisi tanımlandı. Mediobazal temporal bölgede bulunan parahipokampal girus ve unkus ile ilgili sulkal ve giral yapıların terminolojisi nöroşirürjikal literatürle karşılaştırılarak gözden geçirildi ve tartışıldı. Bu araştırmanın sonucunda elde edilen bulguların, daha etkin ve başarılı nöroşirürjikal girişimlere rehberlik yapacağı ve aynı zamanda bu bölgenin daha iyi anlaşılabilmesine katkı sağlayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The parahippocampal gyrus and the uncus located in the mediobasal region of the temporal lobe are related to the limbic system. Knowing a detailed topographic anatomy of this region plays an important role in the process of determining both the surgical strategy and the appropriate surgical approach. In this anatomical study, we aimed to provide a contribution to surgical success by describing the parahippocampal gyrus and the uncus with the definitions of the related surrounding structures. MATERIALS&METHODS: The topographic anatomy and the morphometric measurements of the parahippocampal gyrus and the uncus was studied in seventeen formalin-fixed adult human brain specimens (34 hemispheres). Klingler's fiber dissection technique was used in eight brains after preparation by fixation and freezing. The dissections were performed under the operating microscope and followed progressively from medial surface to the lateral surface. Histological examination of the parahippocampal gyrus and the uncus with their related surrounding structures were evaluated in two brains to distinguish the differences betweeen each cortical architecture. RESULTS: The parahippocampal gyrus is one of the paralimbic structures and occupies the transitional area between the basal and the medial surfaces of the temporal lobe. The parahippocampal gyrus has an anterior segment that deviates medially to form the uncus and a posterior segment that continues superiorly to the cingulate gyrus through the isthmus, and inferiorly as the lingual gyrus. Anterior calcarine sulcus, between the isthmus of the cingulate gyrus and the lingual gyrus, divides the posterior segment of the parahippocampal gyrus into two portions. The parahippocampal gyrus is separated anteriorly from the temporal pole by rhinal sulcus, laterally from the fusiform gyrus by collateral sulcus, and superiorly from the dentate gyrus by hippocampal sulcus. The parahippocampal segment of the collateral sulcus is the site that the inferior temporal artery of the posterior cerebral artery goes on. The uncus is situated on the amygdala and the hippocampal head like a hat. The uncus has an antero-medial segment, an apex, and a posterior segment. The uncus is separated inferiorly from the parahippocampal gyrus by the uncal sulcus. Superiorly, the uncus is continuous with the globus pallidus. A thick white matter bundle connecting the medial frontal and parietal areas with the mediobasal temporal region is located in the cingulate gyrus and can be seen under the radiation of the cingulum that is revealed when the cortex of the parahippocampal gyrus is removed. The cyto-architectonic structure of the parahippocampal gyrus is made up of dysgranular, paralimbic type association cortex (mesocortex). The uncus has an allocortical structure that is made up of granular cell type. The parahipocampal gyrus that has six layered mesocortex, is the transitional area between the three layered allocortex and six layered isocortex (neocortex = granular cortex). CONCLUSIONS: A detailed microsurgical anatomy of the parahippocampal gyrus and the uncus is described in this study. The terminology of the gyral and the sulcal structures of the parahippocampal gyrus and the uncus in the mediobasal temporal region are revised and discussed by comparing with the usual neurosurgical literature. We consider that the knowledge gained from the results of this study can guide for more effective and successful neurosurgical approaches and can contribute for better understanding the region.