X.-XIV. yüzyıllarda İdil –Bulgar Hanlığı mimarisi ve sanatı
Architecture and art of the Idil-Bulgar Khanate in the X-XIV. centuries
  1. Tez No: 611046
  2. Yazar: AYGUL GALIULLİNA ZUFAROVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE DENKNALBANT ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu tez çalışmamızda şu an Tataristan Cumhuriyeti sınırlarında bulunan eski İdil-Bulgar ve Altın Orda devletinin başkenti olan Bulgar şehrindeki mimar ve mimarlık yapılarının gelişimini, yapılışını ve o yapılar üzerine uygulanan süslemeleri ve süslemelerin Bulgar topraklarında yaşayan farklı kültürlerden nasıl etkilendiği incelenmiştir. Çalışmamızda Bulgar şehrinin tam yükseliş dönemi olan X. ve XIV. yüzyıllarını dikkate alarak, o dönemlerdeki İslam kültürünün onların eserlerine, mimarlık sanatlarına nasıl etki yarattığı ve ne gibi katkılar sağladığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the development of architects and architectures in the city of Bulgar, which is the capital of the former Idil-Bulgar and Golden Army state, and the decorations on these structures and decorations on these structures and the different cultures living in Bolgar lands were examined. In our study, Bulgar was the rise of the city X. and XIV. In the first decades, it was examined how Islamic culture at that time had an impact on their works, architectural arts, and what contributions they made.