Lars-Erik Nyman'ın 'Great Britain and Chinese, Russian and Japanese interests in Sinkiang 1918-1934' adlı kitabının Türkçeye tercümesi ve değerlendirmesi
Translation and evaluation of Lars-Erik Nyman's book 'Great Britain and Chinese Russian and Japanese interests in Sinkiang, 1918-1934'
- Tez No: 611052
- Danışmanlar: PROF. DR. VARİS ÇAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Doğu Türkistan Bölgesi, 1884 yılında Çin'in Mançu İmparatorluğu sınırlarına dahil edilerek sözde“Sincan (Xinjiang)”adıyla eyalet olmuştur. Eyalet, 1912 yılında Mançu İmparatorluğu'nun yıkılmasıyla, Çin Cumhuriyeti'nin sınırları içinde yer almıştır.12 Kasım 1933'te Doğu Türkistanlı Türkler tarafından“Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti'nin”kurulduğu ilan edilmiştir. Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti, Şubat 1934'te Çin ve Rus işgalcilerinin ittifak halindeki saldırısı sonucunda yıkılmıştır. Yer altı zenginliğinin bolluğu, önemli ulaşım yollarının kavşağında yer alması ve bölge devletlerine karşı doğal sınır görevi görmesi, bölgeyi son derece stratejik kılmaktadır. Bu çalışmayla,“Büyük Britanya, Çin, Sovyetler Birliği ve Japonya'nın Doğu Türkistan üzerinde nüfuz elde etme mücadelesi”1918-1934 yılları arasında sınırlandırılarak ele alınmıştır. Anahtar Kelimeler : Doğu Türkistan, Çin, Rusya, Britanya, Japonya
Özet (Çeviri)
In 1884, East Turkestan Region was included in the borders of the Manchu Empire of China and became a province so-called Sincan (Xinjiang). With the collapse of the Manchu Empire in 1912, the province is located within the borders of the Republic of China. On November 12, 1933, the Turks of East Turkestan declared the establishment of the Islamic Republic of East Turkestan. The Islamic Republic of East Turkestan was destroyed in February 1934 as a result of an allied attack by Chinese and Russian invaders. The abundance of underground wealth, being located at the crossroads of important transportation and acting as a natural border against the regional states make the region extremely strategic. In this study, Great Britain, China, the Soviet Union and Japan's struggle to gain influence over East Turkestan" was dealt with and limited between 1918-1934. Key Word : Turkestan, Britain, Chinese, Russian, Japanese