Carl Nielsen'in Op. 57 klarnet ve orkestra için Konçerto ve Lars-Erik Larsson'un Op. 45 no. 3 klarnet ve yaylı çalgılar orkestrası için Konçertino adlı yapıtlarının yapısal incelenmesi
Structural analysis of Carl Nielsen's Op. 57 Concerto for clarinet and orchestra and Lars-Erik Larsson's Op. 45 no. 3 Concertino for clarinet and string orchestra
- Tez No: 589698
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU MİNE SONAKIN ÇELİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hayatları boyunca insanlara ulaşabilmek ve kendilerini ifade edebilmek için beste yapma yolunu seçmiş olan Carl Nielsen ve Lars-Erik Larsson, çok yönlü, kalıpların ötesinde bir arayışta olmaları ve ülkelerinin müzik hayatına getirdikleri yenilikler sebebiyle 20.YY müzik tarihinde önemli yere sahiptirler. Bu metin çalışmasında Carl Nielsen ve Lars-Erik Larsson'un hayatları anlatılmış, Op. 57 Klarnet Konçertosu ve Op. 45 Klarnet Konçertinosu'nun form ve yapısal analizleri yapılmıştır. Nielsen ve Larsson'un İskandinav bestecileri olarak klasik batı müziğine ve kendi ülkelerinin müzik hayatına yaptıkları katkılar incelenmiştir. Çalışmanın yapıtların anlaşılmasına ve yorumlanmasına yardımcı olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Carl Nielsen and Lars-Erik Larsson, who have chosen to compose in order to reach out to people and express their selfs throughout their lives, have an important place in the history of 20th century music due to their versatility, their quest for beyond the forms and the innovations they bring to music life in their countries. This text work starts off with a brief overwiew of Nielsen and Larsson's life, followed by a formal and structural analysis of the Op. 57 Clarinet Concerto and Op. 45 Clarinet Concertino. As the Nordic composers Nielsen and Larsson's contributions to classical music and music life of their countries were examined. The study is intended to help understand and interpret these works.