Yerel gazetelerde sayfa tasarımı : İstanbul örneği
The design of local newspaper: İstanbul sample
  1. Tez No: 611060
  2. Yazar: AZİZE ALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TEMİZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Güzel Sanatlar, Journalism, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tasarım insanoğlunun varoluşundan bugüne yaşamının her döneminde yer bulan ve günümüzde de sıklıkla belirtilen bir olgudur. Sayfa tasarımı genel anlamıyla okunan görüntülerin tasarımından sorumludur. Gazeteler, dergiler, afişler, kitaplar, broşürler vb. sayfa tasarımının uygulama alanının içine girer. Sayfa tasarımının amacı da okurların ilgisini çekerek algıyı kolaylaştırmaktır. Hem iletişim, hem de estetik kaliteyi diğer dallarda olduğu gibi en üst düzeye çıkarmayı hedefleyen sayfa tasarımı, bir anlamda gazetelerin kartviziti konumundadır. Günümüzde yayın yapan gazetelerin, okuyucuyu sayfaya çeken ve okunurluğu artıran gazete tasarım prensiplerine ne derece bağlı oldukları konusu oldukça önemli yer tutmaktadır. Bu yüzden gazete tasarımında yapılması gereken doğru uygulamalar araştırılarak gösterilmelidir. Bu anlamda çalışma; yerel gazetelerde sayfa tasarımını temel ilke ve prensipler doğrultusunda anlatmaya çalışmıştır. Çalışmanın ana amaçlarından bir tanesi sayfa tasarımının önemini vurgulayarak tasarım eksiği olan gazetelere rehber olmasıdır. Çalışmada, İstanbul yerel gazetelerinden örneklem alınan beş gazete incelenmiştir. Sonuç olarak örneklem olarak alınan gazetelerde birçok sayfa tasarım hatası olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Design is a word that is found frequently in every period of life from the existence of mankind to the present day and is frequently mentioned word today. Page design is generally responsible for the design of read images. Newspapers, magazines, posters, books, brochures, etc. are included in the application area of the page design. The aim of page design is to facilitate perception by attracting attention of readers. Page design, which aims to maximize both communication and aesthetic quality as in other branches, in a sense, is the business card of newspapers. The issue of what extent the newspapers published today depend on newspaper design principles that draw readers to the page and increase readability has an important place. Therefore, the right applications that must be made in newspaper design should be demonstrated by investigating. In this sense; the study tried to explain the page design in local newspapers in line with the basic principles. One of the aims of the study is to emphasize the importance of page design and to guide the newspapers which have lack of design. In this study, five newspapers which were sampled from İstanbul local newspapers were examined. As a result, it was found that there were many page design errors in the newspapers taken as samples.