Hızlı büyüyen KOBİ'lerde iç girişimcilik: Ankara ilinde bir araştırma
Internal entrepreneurship in fast growing SME's: A research in Ankara province
- Tez No: 611059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY GÜNERİ TOSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Küresel piyasalarda işletme büyümeleri ülke ekonomisi için önemli bir gösterge olarak kabul edilmektedir. Günümüz ekonomisi küresel, dinamik ve rekabetçi olduğundan işletmelerin hayatta kalmaları ve işletme büyümeleri zorunluluk olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada hızlı büyüyen KOBİ'leri diğerlerinden ayıran temel özellikler ve bunları etkileyen faktörler incelenmiştir. Büyüme, KOBİ'ler için pek çok orta ve üst düzey karar gerektirmektedir. KOBİ'lerde büyüme tüm orta ve üst düzey yöneticileri kapsayan bir olgudur. KOBİ'lerde girişimci; farkına varmadan ya da farkında olarak büyümeyi doğrudan etkileyen karar mekanizmasıdır. KOBİ'lerde iç girişimcilik düzeyinin, işletmenin bu karar mekanizmasını doğrudan etkilediği ve hızlı büyümeyi sağladığı düşünülmektedir. Bu açıdan bakıldığında iç girişimcilik başta KOBİ büyüme stratejilerinin geliştirilmesi olmak üzere devlet kurumlarına ve finansal kuruluşlara işletme büyümesini teşvik edici politika geliştirmede destek sağlayabilecektir. Bu düşünceden hareketle bu çalışmanın amacı hızlı büyüyen KOBİ'ler ile hızlı büyümeyen KOBİ'lerin orta ve üst düzey yetkililerinin iç girişimcilik düzeylerinin karşılaştırılarak farklılıklarının tespit edilmesidir. Bu amaçla Ankara'da KOSGEB'e kayıtlı KOBİ'ler ile bir araştırma yapılmıştır. 429 işletmenin hızlı büyümeleri incelenerek, iç girişimcilik düzeyleri belirlenmiştir. Hızlı büyüyen işletmeler ile hızlı büyümeyen işletmelerin iç girişimcilik düzeyleri karşılaştırılmıştır. Analiz için t-testinden yararlanılmıştır. Analiz sonucunca hızlı büyüyen KOBİ'lerin yenilikçilik ve proaktif davranış düzeylerinin hızlı büyümeyen KOBİ'lerden yüksek olduğu bulunmuştur. Araştıma kapsamında yer alan KOBİ'lerde yenilikçiliğin ve proaktif davranışın geliştirilmesi hızlı büyümeye destek olacaktır. Bu da makro ekonomik olarak, istihdamda etkili bir artış ve küresel rekabette avantaj sağlayacaktır. Anahtar Kelimeler : KOBİ, Hızlı Büyüyen KOBİ, Hızlı Büyüme, İç Girişimcilik
Özet (Çeviri)
Firm growth in global markets is considered as an important indicator for the national economy. Since today's economy is global, dynamic and competitive, the survival and growth of firms are considered as necessities. This study examined factors affecting fast-growing SMEs and basic features distinguish them from the others. Growth requires many middle and high level decisions for SMEs. Growth in SMEs is a phenomenon that covers all middle and senior managers. Entrepreneurs in SMEs; It is a decision mechanism that directly affects growth without realizing it or being aware of it. It is believed that the level of internal entrepreneurship in SMEs directly affects the decision making process of the firm and enables rapid growth. From this point of view, internal entrepreneurship will be able to provide support to government agencies and financial institutions in the development of policies that encourage firm growth, particularly in the development of SME growth strategies. With this in mind, the aim of this study is to determine the differences between the level of internal entrepreneurship of medium and high level officials of fast-growing SMEs and non-fast-growing SMEs. For this purpose, a survey was conducted in Ankara with KOSGEB registered SMEs. Internal entrepreneurship levels were determined by examining the rapid growth of 429 firms. Internal entrepreneurship levels of fast-growing firms and non-fast-growing firms were compared. The t-test was used for analysis. As a result of the analysis, it is seen that the level of innovation and proactive behavior of fast growing SMEs is higher than those that do not grow fast. Within the scope of the research, innovation and proactive behavior development in SMEs will support rapid growth. This will provide an effective increase in employment and an advantage in global competition. Key Words : SME, Fast Growth SME, Fast Growth, Internal Entrepreneurship