Milletlerarası tahkimde üçüncü kişi finansmanı
Third party fundi̇ng in international arbitration
- Tez No: 611071
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Milletlerarası tahkim son yıllarda sıklıkla başvurulan bir uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Taraflar aralarında çıkacak olan uyuşmazlıkların bu yöntemle giderilecek olmasını önceden kararlaştırabilirler. Ancak milletlerarası tahkimin paralı bir yargılama türü olması, ödeme güçlüğü içinde olan tarafların adalete erişim haklarına zarar verebilir. Bu sorunun çözümü için davayla doğrudan bağı olmayan üçüncü kişilerden finansman sağlama düşüncesi gelişmiştir. Ancak bu düşünce tahkimin gizliliği, hakemlerin tarafsızlık ve bağımsızlığı, yargılama giderleri için teminat gösterilmesi gerekliliği ve yargılama giderlerinin paylaşımı gibi birçok konu hakkında tartışmalara yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
International arbitration is one of the most preferred dispute resolution methods that parties have often resorted to in recent years. The parties may decide in advance to resolve the potential disputes between them through this method. However, the fact that international arbitration is not a free dispute resolution method may give harm to the parties' rights for access to justice especially to those who have difficulty paying the fee for it. In order to resolve this problem, an idea has recently emerged that a fund can be received from a third party, who is not a party of the dispute. However, this idea leads to discussion on some topics such as confidentiality of arbitration, independence and impartiality of arbitrators, the necessity for showing security for costs and sharing the costs of arbitration.