Sağlık çalışanlarının iş güvenliği farkındalığı ve güvenli davranışlarının hasta güvenliğine etkisi (Selçuk Üniversitesi örneği)
Occupational safety awareness of health employees and theeffect of safe behavior on patient safety (Selcuk Universitycase
  1. Tez No: 611118
  2. Yazar: MEHMET ALİ ERKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tüm çalışma alanları çalışma alanının özelliği, yapılan işin niteliğine göre bir takım riskler taşımaktadır. İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının en temel amaçlarından bir tanesi de çalışanların risk ve olumsuzluklardan korunmasıdır. Bunun yerine getirilebilmesi için öncelikle çalışma alanının sağlıklı ve güvenli olması gerekmektedir. İş sağlığı ve güvenliği açısından en fazla risk oluşturan alanlardan bir tanesi de sağlık kurumlarıdır. Sağlık kurumları çalışanlar açısından önemli riskler taşıdığı gibi, hastalar açısından da ciddi riskler barındırmaktadır. Bu nedenle sağlık kurumlarında hasta güvenliğinin sağlanması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacını sağlık çalışanlarının iş güvenliği farkındalığı ile güvenli davranışlarının hasta güvenliği üzerindeki etkisinin araştırılması oluşturmakta olup, iş güvenliği algısı ve güvenli davranışının, hasta güvenliği üzerindeki etkisinin araştırılmasının önemli olduğu düşünülmektedir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli ve nicel araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışmanın kavramsal bölümü literatürden yararlanarak hazırlanmış, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesinde görev yapan toplam 130 kişiye anket uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre katılımcıların demografik verilerine göre gruplar arasında fark olup olmadığının araştırılması için One Way Anova ve Independent Samples t-testi yapılmıştır. Çalışmada ayrıca tanımlayıcı istatistiklerin yanında sağlık çalışanlarının iş güvenliği farkındalığı ile güvenli davranışlarının hasta güvenliği üzerindeki etkisinin araştırılması için regresyon analizine başvurulmuş, elde edilen sonuçlar değerlendirilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
All work areas carry certain risks depending on the nature of the work area and the nature of the work performed. One of the main objectives of occupational health and safety is to protect employees from risks and negativity. In order to achieve this, the work area must be healthy and safe. One of the most risky areas in terms of occupational health and safety is health institutions. Health institutions carry important risks for employees as well as serious risks for patients. Therefore, it is necessary to ensure patient safety in health institutions. The aim of this study is to investigate the effect of health workers' safety awareness and safety behaviors on patient safety. Relational survey model and quantitative research model were used in the research. The conceptual part of the study was prepared by using the literature and a questionnaire was applied to a total of 130 people working in Selcuk University Faculty of Medicine and Faculty of Dentistry. According to the results, One Way Anova and Independent Samples t-test was used to investigate the differences between the groups according to the demographic data of the participants. In addition to the descriptive statistics, regression analysis was applied to investigate the effect of health workers' safety awareness and safety behaviors on patient safety, and the results were evaluated and interpreted.