Polietilen oksit ince filmlerinin dielektrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of dielectric properties of polyethylene oxide thin films
  1. Tez No: 611144
  2. Yazar: ONUR POTOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HULUSİ KEMAL ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Physics and Physics Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada üç farklı moleküler ağırlığa sahip polietilen oksit (PEO) ince filmler termal buharlaştırma yöntemi ile elde edildi. Örnek kalınlıkları her bir moleküler ağırlık için 20, 100, 250 ve 500 nm olarak belirlendi. Örneklerin kapasite (C) ve kayıp faktörü (tanδ) ölçümleri oda sıcaklığında ve 1 Hz - 20 MHz frekans aralığında dielektrik spektroskopi yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlardan faydalanarak dielektrik sabiti, dielektrik kayıp ve alternatif iletkenlik değerleri hesaplanmıştır. Bu örneklerin dielektrik özelliklerinin kalınlık, frekans ve molekül ağırlığına bağlı davranışı incelenerek, yapıdaki mümkün polarizasyon mekanizmaları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, polyethylene oxide (PEO) thin films having three different molecular weights were obtained by thermal evaporation method. Sample thicknesses were determined as 20, 100, 250 and 500 nm for each molecular weight. Capacity (C) and loss factor (tanδ) measurements of the samples were carried out by dielectric spectroscopy at room temperature and frequency range of 1 Hz - 20 MHz. Dielectric constant, dielectric loss and alternative conductivity values were calculated by using the obtained results. Thickness, frequency and molecular weight behavior of dielectric properties of these samples were investigated and possible polarization mechanisms in the structure were determined.