Design of adaptive controller for regulating the voltage by a dynamic voltage restorer DVR
- Tez No: 611162
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞU ÇAĞDAŞ ATİLLA, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Güç kaynağındaki hızlı değişiklikler, (1) yarı iletken buluş fabrikaları (2) kağıt taşlama (3) gıda işleme fabrikaları ve (4) otomotiv montaj fabrikaları gibi yük performansını etkileyebilir. Güç kaynaklarındaki yaygın sorunlar, voltajın (sarkmaların) düşmesi veya voltajın (şişmelerin) artması, bunun neden olabileceği (1) şanzıman düzenlemesinde ortaya çıkan dalgalanmalar, (2) yaklaşma besleyicilerin kesilmesi ve (3) sigortadır. veya kırıcı prosedürü. Beş ila on döngü boyunca yüzde 10'luk gerilim düşmesi (sarkmalar) pahalı bir yük hasarına neden olabilir. Güç donatılarının düşük kalite sorunlarını gidermek için, gerilim kaynağının değiştiricisi, kompansatör olarak konulan seri iletim hatları ile bağlanabilir. Dinamik Gerilim Restoratör (DVR) denir. Bu araştırma, uyarlamalı bir nöro-bulanık mantık uygulayarak DVR denetleyicisi için yeni bir plan sunuyor. Bunun yanı sıra, bu teori için yüksek doğruluk ve düşük hesaplama nedeniyle voltaj fazını tahmin etmek için anlık güç teorisi uygulanır. Bununla birlikte, simülasyon sonuçları önerilen denetleyicide gerçek zamanlı uygulamanın daha önce araştırılmış olan geleneksel denetleyicilerle güçlü ve potansiyel bir karşılaştırma olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Speedy changes in the source of power could influence the loads performance like (1) semiconductor invention factories (2) paper grindery (3) food treatment factories and (4) automotive installation factories. The prevalent troubles in the power sources are the decreasing of voltage (sags) or the increasing of voltage (swells) this could be caused by (1) upsets emerge in the transmission arrangement, (2) collapse of approach feeders and (3) fuse or breaker procedure. Voltage decreasing (sags) of Ten percent standing for five to ten cycles can cause an expensive loads damage. To relieve the low quality problems of power equipping, the modifier of voltage source could be connected by transmission lines serial which put as compensators. Which are called Dynamic Voltage Restorer (DVR). This research is suggesting a new blueprint for DVR controller by applying an adaptive neuro-fuzzy logic. As well as, the theory of instantaneous power is applied to estimate the voltage phase because of the great accuracy and low calculation for this theory. However, the results of simulation indicate the application of real-time on the suggested controller is powerful and potential comparison with traditional controllers which investigated previously.