Azabodıpy ve indirgenmiş grafen oksit tabanlı yeni bir nanoteranostik: tasarım ve sentez
A new nanotheranostic based on azabodipy and nano graphene oxide: design and synthesis
- Tez No: 611174
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Kimya, Onkoloji, Biotechnology, Chemistry, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kanser, hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla oluşan ve klinik görünümü, tedavisi ve yaklaşımı birbirinden farklı olan bir hastalık grubudur. Kanser tedavi yöntemleri; cerrahi, kemoterapi ve radyoterapidir. Son yıllarda geliştirilmiş tedavi yaklaşımları olan fotodinamik terapi ve fototermal terapi oldukça dikkat çekmektedir. Fotodinamik terapi kanserli veya kötü huylu olmayan bazı hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemi, hastalıklı hücreleri seçici ve etkili bir şekilde yok eden bir fotoduyarlaştırıcı ve ona uygun bir ışık kaynağının, tercihen yakın kızıl ötesi bölgede (650-800 nm), kullanılması ile gerçekleştirilir. Son yıllarda geliştirilmiş bir çok fotoduyarlaştırıcı olmasına rağmen, klinik uygulamalar için onaylanmış terapi ajanı sayısı oldukça azdır. Fototermal Terapi (FTT), soğurulan yakın kızıl ötesi (NIR) ışığın ısı enerjisine dönüşmesi esasına dayanan bir tedavi yöntemidir. FTT son dönemde oldukça ilgi çekmektedir. Bu tezde indirgenmiş grafen oksitle kombine edilmiş AzaBODIPY temelli yeni bir nanoteranostik ajanın, AzaBODIPY@NrGO, sentezi ve karakterizasyonu yapılmıştır. Bu yeni malzemenin fotodinamik terapi ve fototermal terapi yapabileceği in vitro deneylerle gösterilmiş olup kanser tedavisinde umut vaat ettiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Cancer is a group of diseases caused by uncontrolled proliferation of cells and its clinical appearance, diagnosis and treatment approaches are completely different processes. Current cancer treatments are surgery, chemotherapy and radiotherapy. In recent years, photodynamic and photothermal therapies have been very promising as new treatment modalities. Photodynamic therapy is widely used in the treatment of some non-cancerous or malignant diseases. This method of treatment is carried out by the use of a photosensitizer that selectively and effectively destroys diseased cells in the presence of a suitable light source, preferably in the near infrared region (650-800 nm). Although there have been many photosensitizers developed in recent years, a limited number of clinically approved therapeutic agents for real applications exists. Photothermal Therapy (FTT) is a treatment based on the conversion of absorbed near infrared (NIR) light into heat energy. FTT has also become very popular recently. In this thesis, synthesis and characterization of Aza BODIPY and reduced graphene oxide (rGO) based nanoteranostatic agent, namely AzaBODIPY®NrGO, were described. In vitro experiments have shown that this new nanomaterial can be used in both photodynamic therapy and photothermal therapy. It has been shown that AzaBODIPY®NrGO is a promising agent in the treatment of cancer.