Integration of the quality of service (QOS) in networked cloud computing system
- Tez No: 611184
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bulut bilgi işlem ve bulut bilgi işlemdeki hizmet kalitesi, dünya çapında milyonlarca araştırma ve uygulayıcıyı çeken rekabetçi bir faaliyettir. Bulut Sağlayıcılar, iş için yeni fikirlerin daha kolay büyümesine izin vererek, büyük bir veri merkezine sahip olma zorunluluğunu ortadan kaldırarak ve sermaye giderleriyle karşı karşıya kaldı. Depolama, CPU süresi, ağ trafiği, uygulamalar ve veri merkezlerinin diğer servisleri gibi talep üzerine bir servis olarak bilgisayar kaynakları satan şirketlerdir. Bir Cloud, birçok kullanıcı tarafından paylaşılan ağ tabanlı bir veri merkezi donanım ve yazılım havuzudur. Cloud computing, Cloud özellikli yeni işletmeleri kullanan yeni bir işletme çağına kapı açmıştır. Bulut bilişimin tanıtımı işletme ve teknolojide devrim yarattı. Cloud computing, teknolojiyi ve işletmeyi neredeyse ayırt edilemez bir çerçeve oluşturarak birleştirdi. Cloud computing, bilgisayarların işletme, BT ve eğitimde kullanılma şeklini yeniden şekillendirmede hayati olan çeşitli teknikleri kullandı. Cloud computing, bilgisayar kaynaklarını kullanma konusundaki dağıtılmış sistemi, kaynakların farklı coğrafi konumlarda bulunan kullanıcılar ve kuruluşlar arasında kolayca paylaşıldığı merkezi bir sistemle değiştirdi. Geleneksel olarak kaynaklar genellikle üçüncü taraflarca depolanır ve yönetilir, ancak işlem genellikle kullanıcı için şeffaftır. Yeni teknoloji, bulutta ve ilişkili veritabanlarında arama yapmak gibi çeşitli kullanıcı gereksinimlerinin ortaya çıkmasına neden oldu. ELECTRE IS ve Skyline gibi bulutta arama yapmak için kullanılan bir seçim sisteminin geliştirilmesi; Bu araştırma, ağ bağlantılı bulut bilişim konusundaki bu yeni sistemlerin hizmet kısıtlamalarının kalitesini yönetmek ve belirlemek için kullanılacak bir sistem geliştirecektir. Uygulanan yöntem, JAVA'daki çeşitli seçim sistemini taklit edecek ve çoklu bulut hizmetleri için hizmet kalitesini değerlendirecektir. FogTorch arama aracı, üç bulut hizmetinin kaliteli hizmet yönetimi için kullanılacak.
Özet (Çeviri)
Cloud computing and quality of service in cloud computing is a competitive activity attracting millions of researches and practitioners worldwide. Cloud Providers allow new ideas for business to grow up easier, breaking the past barrier of having to own a big datacenter and facing its capital expenses. They are companies that sell computer resources such as storage, CPU time, network traffic, applications and other services of their datacenters as an on-demand service. A Cloud is a net-worked pool of datacenter hardware and software that is shared among many users. Cloud computing has opened doors to a new era of enterprises that harness the new Cloud enabled business. The introduction of cloud computing has revolutionized business and technology. Cloud computing has merged technology and business creating an almost indistinguishable framework. Cloud computing has utilized various techniques that have been vital in reshaping the way computers are used in business, IT, and education. Cloud computing has replaced the distributed system of using computing resources to a centralized system where resources are easily shared between user and organizations located in different geographical locations. Traditionally the resources are usually stored and managed by a third-party, but the process is usually transparent to the user. The new technology led to the introduction of various user needs such as to search the cloud and associated databases. The development of a selection system used to search the cloud such as in the case of ELECTRE IS and Skyline; this research will develop a system that will be used to manage and determine the quality of service constraints of these new systems with regards to networked cloud computing. The method applied will mimic the various selection system in JAVA and evaluate the Quality of service for multiple cloud services. The FogTorch search tool will be used for quality service management of three cloud services.