Design and implementation of intelligent security and safety system based onGSM and IOT technology
GSM ve IOT teknolojisine dayalı akıllı güvenlik ve güvenlik sistemi tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 611216
  2. Yazar: OMAR KHALAF MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYAT, PROF. DR. KHALAF JEHAD ABED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Güvenlik sistemleri ve güvenlik sistemleri, evleri, şirketi, altın dükkanlarını veya diğer kurumları ve yangın veya gaz kaçağına maruz kalma ve hatta hırsızlar tarafından soyulma gibi felaketlerden kaynaklanan mülkleri korumadaki önemi nedeniyle yaşamlarımızda büyük bir rol oynamaktadır. Güvenlik ve güvenlik sistemleri, teknolojinin gelişmesi ve çeşitli akıllı mikrodenetleyiciler ve kameralar, Kızılötesi sensörler, gaz kaçağı sensörleri ve diğerleri akıllı sensörler gibi akıllı elektronik parçaların ortaya çıkmasıyla birlikte gelişmeye başlamıştır. Önerilen bu sistemde, bazı tespit sensörleri ile desteklenen Arduino mikrodenetleyici kartı kullanılarak, hareket algılamak için PIR sensörü, yangın algılamak için alev sensörü, gaz kaçağı tespit etmek için gaz sensörü, GSM gibi çok seviyeli ev güvenlik ve emniyet sistemi uygulanabilir. modül, lazer, depolama kamerası, alarm, yangın söndürme pompaları gibi diğer takma donanımları cihazı da, bu donanımı, bize güçlü bir sensör sağlayan çok çeşitli sensörler, kalkanlar ve modüller kullanarak daha akıllı ve akıllı sistemler tasarlamak ve uygulamak için kullanabilir. Arduino'nun kolay programlama dili ve büyük proje örnekleri ve büyük topluluk, düşük güç gereksinimi, ucuz fiyat ve iyi performans ile işlevsellik Arduino'yu en ünlü kontrolörlerden biri olmaya itiyor. Önerilen sistem, ev güvenliği ve ev güvenliği ile ilgili olan büyük bir sorunu çözecektir. Ek olarak, ev sahibi, çeşitli ev aletlerini AÇIK / KAPALI konuma getirebilir, ev sahibinin tüm bu kablosuz olarak ve dünyanın herhangi bir yerinden belirli bir IP adresi aracılığıyla yapabileceği IoT teknolojisi ile gaz kaçağını, yangını ve güvenliği izleyebilir Mikrodenetleyici tarafından verilir.
Özet (Çeviri)
The safety systems and security systems take a big role in our lives because of their importance in protecting homes, company, gold shops or other institutions and properties from disasters such as exposure to fire or gas leakage and even being robbed by burglars. The security and safety systems have begun to evolve with the development of technology and the emergence of various types of smart microcontrollers and intelligent electronic parts such as cameras, Infrared sensors, gas leak sensors and others smart sensors. In this proposed system can implement multi-level home security and safety system by using the Arduino microcontroller board supported with the some hardware sensors like that PIR sensor for the motion detecting , flame sensor for fire detecting , gas sensor for the gas leak detecting , GSM module, laser, storage camera, other chock equipment device such as alarm , fire extinguishing pumps , also can use this hardware to design and implement more smart and intelligent systems by using a wide range of available sensors, shields and modulus which provide us a powerful functionality with low power requirement , cheap price and good performance also the easy programming language of Arduino and the big project examples and large community push the Arduino to be one of the most famous controllers. The proposed system will solve a big problem that's which related with the home security and home safety. In additionally the home owner can turning ON/OFF the various of home appliances, monitor the gas leak, fire, security through the IoT technology where the home owner can be doing all of this wirelessly and from any area of the world via specific IP address granted by the microcontroller.