Design and implementation of a smart anti-theft security and safety system for the gas-based cars
Gaz bazlı araçlar için akıllı hırsızlığa karşı güvenlik ve güvenlik sistemi tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 961541
  2. Yazar: RUAA HAMEED MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Son birkaç yılda, şüpheli operasyonlarda kullanmak için birçok araba hırsızlığı operasyonu vakası kaydedildi. Bazı ülkelerin petrol eksikliğine ek olarak, bu ülkeler arabaları sıvı propan gazıyla çalışacak şekilde değiştirme eğilimindeydi. Sonuç olarak, arabaları hırsızlıktan korumakla ve gaz bazlı arabaları korumakla ilgili olarak, sıcaklık artışı veya gaz sızıntıları gibi sonradan tehlikeli kazalara neden olan birçok sorunumuz var. Bu çalışmada, arabaları hırsızlıktan ve gaz kaynaklı arabalarla ilgili kazalardan korumak için akıllı sistem önerilmiştir. Önerilen sistem üç ana bölümden oluşmaktadır; ilki araç güvenlik alt sistemi, sonraki bölüm gerçek zamanlı araç takip alt sistemi ve son bölüm ise araç güvenlik alt sistemidir. Araç güvenlik alt sistemi, Arduino Mikrodenetleyici, Bluetooth modülü, titreşim sensörü, tuş takımı, solenoid kilit ve GSM modülüne dayanmaktadır. Araç sahibi kendi aracını çalıştıracağı zaman tuş takımından özel bir şifre ve özel bir Android uygulamasından başka bir şifre girilmelidir, iki şifre doğru bir kez girildiğinde araç normal şekilde çalıştırılacaktır. Girilen şifrelerden biri üç defadan fazla hata verirse veya şifreler girilmeden araç aniden çalıştırılırsa alarm sistemi devreye girer, kapılar solenoid kilit ile kapatılır ve araç sahibine uyarı mesajı gönderilir. Bluetooth modülü aracılığıyla. Araç takip alt sistemi, NodeMCU mikro denetleyicisini ve küresel konumlandırma sistemini kullanan programlanmış bir android uygulaması ile nesnelerin interneti () teknolojisine dayanmaktadır. Son olarak, araç güvenlik sistemi Arduino UNO mikrodenetleyici kartı, gaz kaçağını ortaya çıkarmak için MQ-2 gaz sensörü, yangının görünümünü ortaya çıkarmak için alev sensörü, bir aracın gaz kabının ortam sıcaklığını izlemek için sıcaklık sensörü, ve Bluetooth modülü. Ayrıca kullanıcı, uyumlu android uygulaması aracılığıyla tüm güvenlik durumunu (yani sıcaklık, gaz kaçağı ve alev algılama) izleyebilecektir.
Özet (Çeviri)
In the past few years, many cases of car theft operations have been recorded to utilised it in suspicious operations. In addition to some countries 'lack of oil, these countries tended to modify cars to run on liquid propane gas. Consequently, we have many problems related to protecting cars from theft and others to protect gas-based cars, such as temperature rising or gas leaks, which subsequently cause dangerous accidents. In this work, intelligent system is proposed to protect the cars from the theft and the accidents related to gas-based cars. The proposed system comprises of three major portions; the first one is the car security subsystem, the following part is the real time car tracking subsystem, and the last part is the car safety subsystem. The car security subsystem is based on the Arduino Microcontroller, Bluetooth module, vibration sensor, keypad, solenoid lock, and GSM module. When the car owner would operate his own car a special password should be entered from the keypad and another password from a special Android app, once the two passwords right the car will be operated normally. If one of the entered passwords is error more than three times or the car operated suddenly without entering the passwords the alarming system will be turned ON, the doors will be closed by the solenoid lock, and a warning message will be sent to the car owner via the Bluetooth module. The car tracking subsystem is based on the internet of things () technology with a programmed android app utilising the NodeMCU microcontroller and global positioning system. Finally, the car safety system is based on the Arduino UNO microcontroller board, MQ-2 gas sensor to reveal the gas leak, flame sensor to reveal the appearance of the fire, the temperature sensor to monitor the ambient temperature of a vehicle's gas container, and Bluetooth module. In addition, the user will be able to monitor all the status of the safety (i.e. temperature, gas leak, and flame detection) via the compatible android app