Gaziantep Suyabatmaz mahallesindeki geleneksel evlerin üç örnek üzerinde değerlendirilmesi
The evaluation of traditional houses in Gaziantep Suyabatmaz neighborhood on three samples
- Tez No: 611222
- Danışmanlar: PROF. DR. İLTER BÜYÜKDIĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Gaziantep, Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Konum olarak büyük öneme sahip olan Gaziantep ilk dönemlerden günümüze kadar yüzyıllar boyunca farklı birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Doğu ile batıyı birleştiren önemli ticari aksta yer alan Gaziantep İpekyolu üzerindedir. Ticari hareketlerin yaşanması önemli göçlere ve Gaziantep' in farklı kültürlerle harmanlanmasına yol açmıştır (Yazgan 2005: 1). Günümüzde gelişmekte olan Gaziantep Kentinde imar ve inşa faaliyetlerinin devam etmesinin yanı sıra geleneksel sivil mimari yapıları korunmaya yönelik önlemler alınmış ve bu bağlamda restorasyon çalışmalarına başlanmıştır. İlgili kurum ve kuruluşlar sokak sağlıklaştırma projeleri ile geleneksel evlerde devam eden restorasyonları desteklemektedir. Araştırma konusu olan Gaziantep Suyabatmaz mahallesi dar ve çıkmaz sokakları ile geleneksel dokusunu koruyan önemli sokaklardan birisidir. Bu tezde Gaziantep ili tarihi coğrafyası araştırılmış daha sonra Geleneksel konutların mimari özellikleri belirlenmiştir. Suyabatmaz mahallesinde yer alan üç geleneksel Gaziantep evi plan ve mimari özellikleri malzeme ve teknik detayları ile incelenmiş, değerlendirmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gaziantep is the one of the earliest settlements in Anatolia. Gaziantep which has a great importance as a location has been home to many different civilizations from the first periods to the present. It is located on the Gaziantep Silk Road, which is located on the important commercial center line connecting the east and west. Commercial movements led to significant migration and blending Gaziantep with different cultures (Yazgan 2005: 1). In addition to the continuation of the development and construction activities in the developing city of Gaziantep, measures have been taken with the aim of protecting the traditional civil architecture structures and in that regard restoration works have been started. Relevant institutions and organizations support street restoration projects and restorations in traditional houses. Gaziantep Suyabatmaz neighborhood, which is the subject of the research, is one of the important streets that protects the traditional pattern with its narrow and dead-end streets. In this thesis, the historical geography of Gaziantep province was researched and then the architectural features of traditional houses were determined. The plan and architectural features of the three traditional Gaziantep houses in the Suyabatmaz neighborhood were examined and evaluated with the material and technical details.