Design and implementation of an electronic DC- AC inverter based on the arduino microcontroller monitoring via IoT
IoT üzerinden izlenen arduino mikrodenetleyici ile elektronik DC-AC invertörlerinin tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 611221
  2. Yazar: MURAD IRFAN AKRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ IHSAN A. TAHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Koruma ve elektrik üretimi sorunları ve dünyanın bazı ülkelerindeki toplam elektrik gücü ürün açığındaki eksiklikten kaynaklanan sorunların çoğu ve modern teknolojinin geliştirilmesi ile birlikte diğer çözümlere başvurmak için gerekli hale gelmiştir. güneş enerjisi ya da rüzgar enerjisi ya da enerji üretmek için su enerjisinin kullanılması gibi alternatif enerjinin kullanılması Önerilen sistemimizde, güneş enerjisine dayanan ve Arduino mikro denetleyicisine dayanan tek fazlı bir invertör tasarlayacağız. Cihazların çalışması ve söndürülmesi için invertöre bağlı cihazlar internet üzerinden kontrol edilecektir. Akünün durumunu ve sürücünün çektiği akım ve ortaya çıkan gerilimlerin durumunu izlemenin yanı sıra aşırı yüke karşı korumanın yanı sıra tüm bu işlem, özel GUI aracılığıyla yapılır ve mikrodenetleyici tarafından verilen yerel IP üzerinden erişir. Çizilen akımı izlemek için akım sensörü, çıkış gerilimini izlemek için voltaj sensörü ve akü voltajını ve sıcaklık sensörünü izlemek için tasarımda farklı sensörlerin kullanılması, inverterin ısınmasını izlemek için tüm bu değerlerin mikrodenetleyici tarafından işlenmesi Arduino IDE içindeki HTML üzerinden programlanmış GUI programlamasında görünecektir
Özet (Çeviri)
In view of the problems of conservation and generation of electricity and most of the problems resulting from the deficit in the total product of electric power in some countries of the world and with the development of modern technology has become necessary to resort to other solutions through the use of alternative energy, such as the use of solar energy or wind energy or water energy to generate energy In our proposed system, we will design a one-phase inverter based on solar energy and based on the Arduino microcontroller. The devices connected to the inverter will be controlled through the Internet in order to carry out the operation and extinguishing of the devices. Strapped as well as monitor the status of the battery and the status of current and emerging voltages drawn from the inverter as well as protection from overload all this is done through the specific GUI and are accessing through local IP granted by the microcontroller. Different sensor will have used with the design such as current sensor to monitor the drawn current, voltage sensor to monitor the output voltage and monitor the battery voltage and temperature sensor to monitor the heating of the inverter all these readings will processing by the microcontroller and then will appears on the specific programmed GUI programming via HTML inside the Arduino IDE