Sugeno integrali kullanılarak aralıklı Tip-2 bulanık dilsel özetleme
Interval Type-2 fuzzy linguistic summarization using sugeno integral
  1. Tez No: 611243
  2. Yazar: İLYAS ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH EMRE BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bilişim dünyasında yaşanan teknolojik gelişmeler devasa verilerdeki artışı da beraberinde getirmiştir. Bu gelişmeyle birlikte büyük verilerden elde edilebilecek anlamlı bilginin önemi de artmıştır. Bu yüzden, son yıllarda verinin anlaşılabilir düzeyde özetini sunan dilsel özetleme öne çıkmıştır. Dilsel özetlemede literatürde yapılan çalışmaların büyük kısmında tip-1 bulanık kümeler kullanılmıştır. İnsanlardan kaynaklanan farklı belirsizlikleri daha iyi yansıtmak için aralıklı tip-2 bulanık kümeler oluşturulmuş ve daha iyi sonuçlar vermesi için dilsel özetlerin değerlendirilmesinde kullanılmıştır. Bunun yanında literatürde dilsel özetleri değerlendiren yöntemlerde skalar kardinalite kullanılmıştır, fakat bu tip kardinalite yöntemlerinin tutarsız ve veriyi iyi yansıtmama gibi bazı dezavantajları vardır. Sayısal verilerden üretilen dilsel özetlerin tutarlı ve doğru olması gerekmektedir. Bundan dolayı dilsel özetlerin değerlendirilmesi için bulanık kardinalite temelli yeni bir yöntem önerilmiştir. Önerilen yöntemin, literatürde tanımlanan özellikleri sağladığı ispat edilmiştir. Yeni yöntem aralıklı tip-2 bulanık kümenin alfa kesmeleriyle elde edilen kesin kümelerin alt ve üst üyelik dereceleri ile gösterimine dayanmaktadır. Önerilen yöntem kullanılarak üç hisse senedin son on yılın fiyatlarını içeren zaman serileri dilsel olarak özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological developments in the world of informatics have led to the increase in huge data. With this development, the importance of meaningful information obtained from big data has increased. Therefore, in recent years, linguistic summarization, which provides an understandable summary of the data, has come to the fore. In the literature, type-1 fuzzy sets were used in most of the studies in the literature. To better reflect different human uncertainties, interval type-2 fuzzy sets were created and used to evaluate linguistic summaries for better results. In addition, in literature scalar cardinality has been used in the methods that evaluate linguistic summaries, but such cardinality methods have some disadvantages such as inconsistent and poorly reflecting the data. The linguistic summaries produced from numerical data should be consistent and accurate. Therefore, a new method based on fuzzy cardinality has been proposed for the evaluation of linguistic summaries. It has been proved that the proposed method satisfies the properties described in the literature. The new method is based on the representation of the lower and upper membership degrees of the definitive sets obtained by alpha cuts of the interval type-2 fuzzy sets. Using the proposed method, the time series containing the prices of the three stocks for the last ten years are summarized in linguistic terms.