Design and simulation of multi stage digital up converter forsoftware defined radio transmitter
- Tez No: 611276
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu makalede, yazılım tanımlı radyo (SDR) teknolojisine dayalı GSM vericisi için sayısal enterpolasyon filtresinin tasarımı ve simülasyonu sunulmaktadır. Günümüzde enterpolasyon işlemi, trafik sorununa bağlı olarak mobil sistemde hayati öneme sahiptir. Temel bant sinyallerinden orta frekans üretmek için, yazılım radyo teknikleri kullanan küçük boyutlu ve düşük güç tüketimine sahip çok aşamalı enterpolasyon filtresi kullanılmalıdır. GSM vericisinde, 2.166 MHz'den 69.333 MHz'e kadar darbe şekillendirme ve frekans dönüştürme işlemi çok aşamalı sayısal üst dönüştürücü (DUC) filtresi adı verilen bir blokta işlenir. Her aşama ayrı olarak uygulanmıştır ve MATLAB'da FDATool kullanılarak GSM alıcı-vericisinde birleştirilmiştir. Sonuçlar, yeni nesil mobil sistemler için gelecek vaat eden bir tasarım vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this paper, the design and simulation of digital interpolation filter for GSM transmitter based on software-defined radio (SDR) technology is presented. The interpolation process nowadays plays vital roles in the mobile system due to the traffic challenge. In order to produce intermediate frequencies from baseband signals with a device which should have a small size and low power consumption, the multi-stage interpolation filter under software radio techniques should be used. In a GSM transmitter, the pulse shaping and frequency conversion from 2.166 MHz to 69.333 MHz is processed in one block called multi-stage digital up converter (DUC) filter. Each stage is implemented separately and jointed together in GSM transceiver using FDATool in MATLAB. The simulation shows a promising result for the new generation of the mobile system.