Investigating modern industrial heritage through value based mapping of Zonguldak central scrubber area
Zonguldak merkez lavvar alanının değer bazlı haritalanması üzerinden modern endüstri mirasının incelenmesi
- Tez No: 611277
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Modernizm, sanayileşmenin etkisiyle toplumsal yaşam ve üretim biçimini, kentsel mimari, sosyo-ekonomik ilişkiler açısından değiştiren bir akım olmuştur. Ancak, Zonguldak gibi endüstri şehirlerindeki değişen ekonomik toplumsal ilişkilerle beraber, bu süreçte üretilen mekanlar, özellikle de endüstri yapıları zamanla terk edilmiş ve âtıl hale gelmiştir. Öte yandan, modern bir üretim mekânı olan bu yapılar, dönemin toplumsal, mekânsal ve sosyo-ekonomik kimlik değişimini yansıtan, kentin kültürel, tarihsel gelişimindeki sürekliliği besleyen belge niteliği taşıyan birer toplumsal mirastır ve hem kullanıcılar hem de arşiv belgeleri tarafından belirlenebilecek çeşitli değerler içermektedir. Özellikle, ICOMOS 2006 Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü temasının Endüstri Mirası olmasıyla birlikte Zonguldak da dahil kent merkezlerindeki endüstri yapılarının çevreleriyle birlikte korunması, kentsel otoriteler ve akademik çalışmalarda önemli bir tartışma haline gelmiştir. Bu tez kapsamında, Cumhuriyet Döneminin önde gelen sanayi kenti olan Zonguldak, değer bazlı bir yaklaşım ile haritalama teknikleri kullanılarak, Merkez Lavvar alanı üzerinden detaylı incelenmektedir. Arşiv ve derinlemesine görüşmeden elde edilen bilgiler karşılaştırmalı ve karma analiz yöntemiyle incelenerek kentin ve yıkama tesisinin değerleri ortaya çıkartılmaktadır. Bu veriler hem bir ülkenin kuruluş öyküsünün hem de Zonguldak şehrinin oluşumunun özgün durumunu belgelemektedir. Böylece, sanayi ve sanayisizleşmenin, kentleşme ve kent yaşamı üzerindeki etkisi bu çalışmadan görülebilir. Ayrıca, analiz sonuçları, algılanan değer ışığında rizom, katman ve kavramsal haritalama teknikleriyle farklı ölçeklerde incelenmektedir. Sonuçta, bu tez ile Zonguldak Merkez Kömür Yıkama Tesisinin algılanan ve var olan değer üzerinden geçmiş ve güncel durumu ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the effect of industrialization, modernism has become a movement that transformed social lifestyle and manufacturing types concerning both urban, architecture, and socio-economic relations. Nevertheless, produced spaces of modernism, particularly industrial buildings, have been abandoned and become idle in conjunction with changing economic and social relations in industrial cities like Zonguldak. On the other hand, modern industrial buildings as a production space exhibit social, spatial, and socio-economic identity transformation of this era. These buildings include various values that can be determined both by users and archival documents. Notably, after 2006 International Day for Monuments and Sites organized by ICOMOS under the industrial heritage concept, conservation of the industrial buildings with their infrastructural systems have become the critical discussion in urban authorities and academic studies which one of them is Zonguldak Central Scrubber. In this dissertation, Zonguldak, as the prominent industrial city of the Turkish Republican Period, is scrutinized profoundly with the central scrubber facility area by using creating mapping techniques within a value-based approach. The obtained information from the archival survey and in-depth interviews with stakeholders helps to reveal the perceived and existing values of the case site and Zonguldak city by comparative and mixed-method research analysis. This data exhibits the unique situation of both an establishment story of Turkey and the formation of Zonguldak city. Also, this study focuses on the effect of industrialization and deindustrialization on urbanization and urban life character. The results of the study are examined in different scales through rhizome, layering, and conceptual mapping techniques within the scope of perceived value. Consequently, this thesis documents the past and current situation of Zonguldak Central Scrubber through perceived and existing value.