Yeni izole edilmiş laktik asit bakteri izolatlarının yonca (Medicago sativa L.) silajında mikrobiyel inokulant olarak kullanma olanakları
Using possibilities of newly isolated lactic acid bacteria strains as microbial inoculant on alfaalfa (Medicago sativa L.) silages
  1. Tez No: 611301
  2. Yazar: KÜBRA KEKLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KIZILŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yonca bitkisi, ülkemizde en çok ekim alanına sahip ve protein içeriği yüksek bir yem bitkisidir. Genellikle biçilip kurutularak yararlanılmakta olup, silaj yapımı son derece sınırlıdır. Yonca, silolanması zor olan bitkiler gurubuna girmektedir. Yapılan silajları da yeterli kalitede değildir. Bu sorunu aşmak için, son yıllarda, soldurma uygulaması veya mikrobiyel inokulant uygulaması ile silaj kalitesinin bir miktar iyileştirildiği görülmüştür. Bu çalışmada, daha önceden TUBİTAK projeleri kapsamında, ülkemiz florasından izole edilen ve bazı özelliklerine göre seçilen 2 adet laktik asit bakterisinin, farklı kuru madde içeriğine sahip yonca silajı üzerine etkileri araştırılmıştır. Soldurulmamış ve %23.92 KM içeren yonca ile soldurularak KM içeriği %32.97 seviyesine çıkarılan yonca materyallerine, L. bifermentans ve L. brevis izolatları ile aşılama yapılmıştır. Araştırma sonucunda, soldurmanın fermentasyon profili üzerine önemli etkilerinin olduğu, pH seviyesini düşürdüğü ve kuru madde korunumunu artırdığı belirlenmiştir. Bakteri aşılamasının da pH seviyesini düşürdüğü, laktik asit üretimini artırdığı, buna karşın asetik asit, propiyonik asit ve bütrik asit içeriğini azalttığı belirlenmiştir. Bakteri aşılaması ile yonca protein içeriğinin önemli ölçüde korunduğu, dolayısı ile proteolisisin azaldığı tespit edilmiştir. Özellikle silajın HP içeriği ve fermentasyon sırasında üretilen LA değerleri birlikte dikkate alındığında, yonca silajında soldurma ile birlikte L. brevis izolatı ile aşılamanın başarılı sonuçlar verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Alfalfa plant, in our country, is the most cultivated and high protein containig forage. It is generally used by mowing and drying but silage production is very limited. Alfalfa is a group of plants that are difficult to ensile. Alfalfa silage is generally not sufficient in quality. In order to overcome this problem, in recent years, silage quality has been improved with wilting or microbial inoculant application. In this study, the effects of two lactic acid bacteria, isolated from flora of Turkey and selected according to their characteristics, on alfalfa silage with different dry matter content were investigated. Unwilted alfalfa containing 23.92% DM, and wilted 32.97% DM were applied with L. bifermentans and L. brevis isolates. As a result of the research, it has been determined that wilting had significant effects on the fermentation profile, decreased the pH level and increased dry matter preservation. It has been determined that bacterial inoculation decreased the pH level, increased the production of lactic acid, whereas decreased the acetic acid, propionic acid and butyric acid content of silage. Alfalfa protein content was significantly protected by bacterial inoculation, thus decreases proteolysis, and L. brevis strain can be used successfully in alfalfa silage production when CP and LA production in resulted silage are taken into consider.