Android tabanlı statik ayak plantar basınç dağılım ölçüm sisteminin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of android based static foot plantar pressure distribution measurement system
- Tez No: 611303
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FECİR DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada giyilebilir yürüyüş analizi sistemleri için ayak plantar basınç dağılımını ölçen, kaydeden ve görselleştiren Android tabanlı bir gömülü sistem tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Sistem iki adet ayakkabı modülü ve bir Android mobil cihazdan oluşmaktadır. Giyilebilir plantar basınç dağılım ölçüm sistemlerinde genellikle araştırmacılar kendi tasarladıkları sensörleri kullanmışlardır. Bu çalışma için tasarlanan ayakkabı modülünde mevcut çalışmalardan farklı olarak fabrikasyon olarak üretilen ticari bir plantar basınç sensörü olan Tekscan Medical Sensor 3000E kullanılmıştır. Ayakkabı modülleri ayak basınç dağılımını tespit ederek bluetooth üzerinden Android cihaza aktarmaktadır. Android cihaz ise iki modülden aynı anda aldığı verileri kaydederek, kullanıcıya isterse veri kayıtlarını, isterse basınç dağılım görüntüsünü sunabilmektedir. Çalışma sayesinde giyilebilir yürüyüş analizi sistemlerinin ayak basıncını daha detaylı ölçebilmesi ve günlük kullanıma uygun hale getirerek klinik ortamından bağımsız ölçümler yapılabilmesi sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, an Android based embedded system which measures, records and visualizes the foot pressure distribution for wearable gait analysis is designed and implemented. The system consists of two shoe modules and an Android mobile device. The designed shoe module is able to measure all footprints superior to the existing studies. The shoe modules detect the foot pressure distribution and transfer it to the Android device via bluetooth. The Android device can record the data it receives from two modules at the same time and show the data records or pressure distribution image to the user. With this study, wearable gait analysis systems are able to measure the foot pressure in more detail and to make measurements independent of the clinical environment by making them suitable for daily use.