Bulanık metrik uzaylarda bazı yakınsaklık türleri üzerine
On some kind of convergences in fuzzy metric spaces
  1. Tez No: 611302
  2. Yazar: SALİHA KIVANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA BEDRE ÖZBAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez esas olarak beş bölümden oluşmaktadır. İlk olarak, tezin konusu tanıtılmış ve literatürde bulunan çalışmalar ile ilgili bilgiler verilmiştir. Devamı ise, sonraki bölümlerde teoremlerin ispatları ve örneklerin çözümlerinde kullanılacak genel tanımlara ve teoremlere ayrılmıştır. Tez içeriğinde iki konu ele alınmıştır. Bu iki konuda gerekli temeli oluşturmak için, 1994 yılında George ve Veeramani tarafından tanımlanan bulanık metrik uzayın çeşitli örnekleri çözümleri ile birlikte sunulmuştur. Bu örneklerden bazıları ile ilk konu olarak belirlenen, Gregori vd. (2011) ile Ralevic vd. (2019)'nin çalışmaları esas alınarak bulanık metrik uzayın teknolojideki uygulamalarından biri olan görüntü filtreleme konusu çalışılmıştır. Tezin diğer bir konusu olan yakınsaklık, dört alt başlıktan oluşmaktadır. Bu bölümde bulanık metrik uzaylarda tanımlanan dört farklı yakınsaklık türü ve bu türler ile ilişkili Cauchy dizi kavramı ele alınmıştır. Son olarak, farklı yakınsaklık kavramları arasındaki ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of five chapters. Firstly, the subject of the thesis is introduced and some information about studies in the litrature is given. The contunation is devoted to the general definitions and theorems to be used in the proof of the theorems and solutions of the examples in the following sections. In this thesis work, two topics is discussed. In order to provide the necessary basis for these two topics, various examples of fuzzy metrics defined by George and Veeramani in 1994 are presented with their solutions. With some of these examples and based on works of Gregori et al.(2011) and Ralevic et al.(2019), the image filtering technique -which is one of the applications of fuzzy metric space in technology- is studied as the first main topic. Another subject of the thesis, convergence, consists of four subtitles. In this section, four different types of convergence defined in fuzzy metric spaces and the notion of Cauchy series associated with these types are discussed. Finally, the relationships between different kinds of convergence are examined.