Impulsıve sınır değer problemlerinin pozitif çözümleri
Pozitive solutions for impulsive boundary value problems
- Tez No: 611326
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışması esas olarak dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez konusu hakkında genel bilgiler verilip, bu konuda yapılan bazı çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde, bu tezde kullanılacak birtakım tanımlara ve toeremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, impulsive sınır değer problemin pozitif çözümleri olduğu gösterilmiş ve sabit nokta teoremi uygulanmıştır. Dördüncü bölümde, bu çalışmalar ışığında elde edilen bilgilerin bir sonucu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thesis essentially consist of four chepters. In the first chapter, the subject of the thesis is introduced and information about the studies which have been done with respect to this subject is given. In the second chapter, basis definitions and theorems era given. In the third chapter, the existof positive solution for the impulsive boundary value problems with integral boundary condition defined and use xed point theorem. In the nal chapter, as a result of the information that obtained in light of these studies is given.