Dolgulu destilasyon kolonunun pulse ve impulse etkisinde dinamiği
  1. Tez No: 2477
  2. Yazar: H. CANAN BAŞKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALPBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu araştırmada dolgulu destilasyon kolonunun bes leme derişimine verilen pulse ve impulse etkisinde çıkxş değişkenlerinin zamana göre değişimleri sayısal bilgisayar da çözülerek incelenmiştir. Elde edilen veriler yardımıyla sistemin çıkış değişkenleri eşit integral aralıklarına bö lünerek sıklık bazına göre iletim fonksiyonları ve ilgili Bode diyagramları Fourier dönüşümlerinin integrallerinin alınması ile hesaplanmıştır. Integral işlemleri doğrusal I ve trapezoidal yaklaşımlar ile yapılmıştır.BU, hesaplamalar sonucunda üst ve alt ürünlerinin Bode diyagramları belli bir frekanstan sonra kararsızlık göstermişlerdir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, when the packed distillation column were under the effect of the pulse and impulse changes given to the feed concentration, the changes of the output variables with time were aalculated. With the aid of the data obtained from this calculation, the output variables were divided into equal values of integral step increment. According to the frequency base the transfer functions and related Bode diagrams were calculated. With the integration of Fourier transform. The integrations were done with two different methods which were Linear I and Trapezoidal approximations. In the result of this calculations the product of the top and bottom sections showed anstability after some frequency. Ill