The assessment of the variant modal pushover analysis procedure for specific buildings subjected to bidirectional ground motions
İki doğrultuda yer hareketine maruz kalan özel binalar için değiştirilmiş modal itme analizi prosedürünün değerlendirilmesi
  1. Tez No: 611327
  2. Yazar: ÖZGE OSMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN YÜKSEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH SÜRMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, planda düzensiz ve yüksek binaların deprem performanslarını değerlendirmek üzere değiştirilmiş modal itme analizi (VMPA) ile yöntemin uyarlamalı versiyonu olan VMPA-A uygulanmıştır. Bu yöntemler MATLAB tabanlı DOC3D yazılımı vasıtasıyla uygulanmıştır. Literatürde sıkça kullanılan 3 katlı SPEAR binası ve 20 katlı SAC binası doğrulama örnekleri olarak kullanılmıştır. Her bir mod için yerdeğiştirme taleplerini tahmin etmek için iki farklı yaklaşım kullanılmıştır. Bunlardan ilki eşit yerdeğiştirme kuralının uygulanması ile elastik spektral ivme spektrumdan yerdeğiştirme isteminin direkt olarak elde edilmesidir. İkinci yaklaşımda ise, taşıyıcı sisteme her bir titreşim modu ile uyumlu kuvvetler uygulanarak bu modlara ait kapasite eğrileri oluşturulur. Sonrasında kapasite eğrileri modal sözde ivme- yer değiştirme ilişkilerine dönüştürülerek her bir mod için modal kapasite eğrileri elde edilir. Dönüştürülmüş doğrusal olmayan tek serbestlik dereceli sistemlere uygulanan zaman tanım alanında analiz sonucu yerdeğiştirme talepleri hesaplanmaktadır. Her iki yaklaşımdan elde edilen bu sonuçlar SAP2000 yazılımı kullanılarak elde edilen doğrusal olmayan zaman tanım alanında analiz sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Bu doğrulamalarda, her yapı için farklı deprem kayıt grubu kullanılmıştır. SPEAR binası için olan ilk kayıt grubu literatürde yer alan 7 depremi içermektedir. 20 katlı SAC binası için olan ikincisi ise PEER NGA veri tabanından alınan 14 tarihsel depremi içermektedir. Analizler sonucunda karşılaştırılan büyüklükler kat ötelenmeleri, kat ötelenmeleri oranı, kat kesme kuvvetleri ve seçilen kolon ve kirişlerdeki eğrilik değerleridir. VMPA ve VMPA-A yöntemlerinde çift doğrultuda etkiyen depremin dikkate alınması hibrit spektrum yardımıyla yapılmaktadır. Bu spektrumda apsis ve ordınatı sırasıyla Гnx Sdx+ Гny Sdy ve Гnx Sax+ Гny Say şeklindedir. Sd- Sa ilişkisindeki gibi bu hibrit spektrumunun belirli bir periyoda karşı gelen eğimi ilgili periyodun açısal frekansının karesine eşittir. Bu sperktrum yardımıyla deprem hareketinin iki yatay bileşeni birlikte dikkate alınabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, variant modal pushover analysis (VMPA) and adaptive version of VMPA (VMPA-A) were applied to evaluate the earthquake performance of asymmetric- plan buildings and high-rise buildings. These methods were implemented through MATLAB based computer programme known as DOC3D software. The 3-storey SPEAR building and the 20-storey SAC building, which are frequently used in the literature, were used as benchmark structures. Two different approaches to estimate the displacement demands for each mode were applied. The first one is calculation of displacement demand directly from elastic spectral acceleration by using equal displacement rule. In the second approach, mode compatible force vectors are applied to structure and capacity curves of each mode is created. By converting capacity curves to modal pseudo acceleration-displacement relations, the modal capacity curves are obtained. Nonlinear time history analysis (NTHA) is performed to each modal single degree of freedom system (SDOF) and the displacement demands are calculated. The obtained results calculated from the two approaches were compared with Nonlinear Time History Analysis (NTHA) results which was performed by SAP2000 software. In these verifications, different earthquake record groups were used for each structure. The first group of records for the SPEAR building includes 7 earthquakes from literature. The second for the 20-storey SAC building includes 14 earthquakes from the PEER NGA database. The compared parameters are storey shears, storey displacements, story drifts, column and beam curvatures. Bi-directional ground motions are taken into account in the VMPA and VMPA-A methods by using hybrid spectrum concept, whose abscissas and ordinates are named as Гnx Sdx+ Гny Sdy and Гnx Sax+ Гny Say , respectively. As in the Sd- Sa relationship, the slope of this hybrid spectrum corresponding to a given period is equal to the square of the angular frequency of the respective period. Thus, two horizontal component of ground motions can be considered together with the help of this spectrum