A BIM-based collaboration system in design phase of metro projects in turkish aec industry
Türkiye inşaat endüstrisinde metro projelerinin tasarım sürecinde BIM tabanlı bir işbirliği sistemi
- Tez No: 611342
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI AKÇAMETE GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Yapı Bilgi Modeli, bir tesisin fiziksel ve fonksiyonel özelliklerinin dijital bir temsilidir. Hem geometrik hem de geometrik olmayan bilgiler içeren üç boyutlu bir modeldir. Bu kapsamlı veri, Yapı Bilgi Modellemesi'nin (YBM), projelerin çeşitli aşamalarında birçok farklı amaç için kullanılmasını sağlar. Bununla birlikte, tasarım aşamasında üretilen verilerin kalitesi ve eksiksizliği BIM'in diğer tüm kullanımlarını desteklemek için gereklidir. Bu nedenle, tasarım sürecinin daha etkin bir şekilde yürütülmesi, diğer bütün BIM süreçleri açısından fayda sağlayacaktır. Günümüzde, altyapı yatırımlarında önemli yeri olan metro projelerinin teknik şartnamelerinde YBM süreçleri tanımlanmaktadır. YBM'nin zorunlu hale gelmesi ile bu projelerde tasarım işbirliği için yeni yaklaşımlara ihtiyaç doğmuştur. Bu nedenle, bu çalışmada, Türk Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat sektöründe geleneksel proje teslim yöntemiyle ihale edilen metro projeleri için BIM tabanlı bir tasarım işbirliği sistemi geliştirilmiştir. Önerilen sistem, tasarım işbirliği, tasarım otomasyonu ve bilgi yönetimi ile ilgili ana konuları kapsamaktadır. Bu süreçlerin otomatize ve standardize edilmesi sistemin ana kurgusunu oluşturmaktadır. Önerilen sistem, bir tasarım firmasında gerçek bir metro projesinin ihaleye yönelik tasarım belgelerini hazırlamak için vaka çalışmasında kullanılmıştır. Vaka çalışmasından elde edilen veriler analiz edilerek, aynı tasarım firması tarafından daha önce tamamlanan başka bir metro projesi ile zaman, maliyet, YBM ortamında üretilen doküman sayısı ve dosya paylaşım süreci açısından karşılaştırılmıştır. Bu kapsamda önerilen sistemin faydaları ve sınırlamaları belirlenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, karşılaştırılabilir bir sürede üretilen bilgi modellerinde ve modellerden üretilen tasarım belgesi sayısında önemli bir artış olmaktadır. Vaka çalışması bulguları, önerilen sistemin faydalarını ve Türk Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat sektöründeki tasarım firmaları için YBM bazlı tasarımdan tam olarak yararlanmaya yardımcı olma potansiyelini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A Building Information Model is a digital representation of physical and functional characteristics of a facility. It is a three-dimensional model that contains both geometric and non-geometric information. This comprehensive data enables Building Information Modeling (BIM) to be used for many different purposes during various phases of the projects. However, the quality and completeness of the data generated during the design phase are essential for supporting all other uses of BIM. Therefore, it could be considered that the more effectively the design authoring process can be managed, the more favorable it will be for all BIM processes. Nowadays, BIM processes are described in technical specifications of metro projects, which have an important place in infrastructure investments. With the fact that building information modeling becoming compulsory in these projects, a need for adoption of new approaches for design collaboration arises. Therefore, in this study, a BIM-based design collaboration system is developed for metro projects that are tendered with the Design-Bid-Build delivery method in the Turkish Architecture, Engineering, and Construction (AEC) industry. The proposed system covers the main issues related to design collaboration, design automation, and information management. The automation and standardization of these processes constitute the main structure of the system. As a case study, the proposed system is used in a real-life metro design project where design documents are generated for tendering purposes. The data obtained from the case study have been analyzed and compared with another metro project that was previously completed by the same design firm, in terms of time, cost, the number of documents produced in the BIM environment, and file sharing process. In this context, the benefits and limitations of the proposed system are identified. According to the results of the study, there is a significant increase in the number of information models generated and the number of design documents produced from the models within a comparable amount of time. The case study findings demonstrate the advantages of the proposed system and its potential for aiding fully benefiting from BIM-based design for the design firms in the Turkish AEC industry.