Improving data freshness in random access channels
Rastgele erişim kanallarında bilgi tazeliğinin iyileştirilmesi
  1. Tez No: 611343
  2. Yazar: DOĞA CAN ATABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Verimlilik ve gecikme gibi geleneksel a˘g performansı ölçütleri, bazı uygulamaların ihtiyaçlarını do˘gru ¸sekilde yansıtmamaktadır. Bilgi ya¸sı, alıcı tarafın bakı¸s açısından bilgi tazeli˘gini gösteren yeni bir ölçüttür. Bu çalı¸smada, hatasız bir çoklu eri¸sim kanalı üzerinden tek bir merkezi sürekli olarak güncelleyen, çok sayıda verici içeren bir haberle¸sme a˘gı incelenmi¸stir. De˘gi¸smez Zaman Payla¸sım Sistemi, Dilimli ALOHA ve önerilen LAZY isimli rastgele eri¸sim stratejisi altında, bu a˘g için ortalama bilgi ya¸sı elde edilmi¸stir. Farklı e¸sik de˘gerlerindeki LAZY stratejisi altında, iki vericili a˘glarda bu de˘geri en dü¸sük seviyede tutmak için gereken gönderim sıklıkları bulunmu¸stur. Anlık bilgi ya¸sının kullanımı sayesinde LAZY stratejisinin veri tazeli˘gi açısından Dilimli ALOHA'ya göre önemli ölçüde daha iyi performans sergiledi˘gi gösterilmi¸stir.
Özet (Çeviri)
The conventional network performance metrics such as throughput and delay do not accurately reflect the needs of some applications. Age of information (AoI) is a newly proposed metric that indicates the freshness of information from the receiver's perspective. In this work, a network of multiple transmitter devices continuously updating a central station over an error-free multiaccess channel is studied. The average AoI expressions are derived for Round-Robin, Slotted ALOHA, and a proposed random access strategy called LAZY. Optimal transmission rates are found for the two source network case with different threshold parameters under LAZY. It is proven that for the two source network, LAZY performs significantly better in terms of data freshness compared to the Slotted ALOHA due to the utilization of the instantaneous AoI knowledge of the sources.