Web sayfalarında kullanılan Güvenlik Kodu seçimine yönelik bir arayüz geliştirilmesi
Developing an interface for CAPTCHA selection in web pages
- Tez No: 611345
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Teknoloji ve internetin hızla ilerlemesiyle birlikte siber suçlar giderek artmaktadır. Captcha bu suçları engellemek amacıyla oluşturulan bir güvenlik katmanı olarak kullanılmaktadır. Captcha, sisteme giriş yapıldığında girişin kullanıcı tarafından yapılıp yapılmadığının ayırt edilebilmesi için tasarlanmış bir güvenlik mekanizmasıdır. Captcha, verilere erişimin gerçek kişilerle sağlamak ve web güvenliğini artırmak amacıyla kullanılmaktadır. Captcha ile ilgili pek çok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar daha çok Captcha hakkında genel inceleme, yeni bir model oluşturma ve mevcut modellere siber saldırı yaparak sisteme izinsiz giriş yapmakla ilgilidir. Bu çalışma literatür taramasında elde edilen çalışmalardan farklı olarak, en uygun ve güvenilir Captcha amaçlaması bakımından farklıdır. Çalışmanın amacı, web güvenliğine yönelik analiz ve inceleme sonuçlarına dayanarak, en güvenilir Captcha modeli ve katmanının hangisi olması gerektiği ve site amacına göre en çok tercih edilen Captcha hangisi olduğunu belirlemektir. Yapılan çalışmada; Türkiye'de arama motorlarında en üst satırda çıkan, Alexa istatistiği ve uzman görüşü alınarak web siteleri gruplandırılmıştır. Gruplandırılmış veri kümeleri belli bir frekans yüzdesi ile taranmıştır. İnceleme ve tarama sonucunda web sitelerden elde edilen bulguların yorumlanması ve çözümlenmesi yapılmıştır. Bulguların analizi sonucunda; kural tabanlı etkili bir captcha seçim algoritması hazırlanmıştır. Bu algoritma ile web güvenliği; sitelerin kullanım amacı, zamandan tasarruf etme, zorluk seviyesi ve kırılma oranlarına göre seçimler sunarak site güvenliği sağlayan site kurucularına etkili seçenekler sunan bir web sitesi tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cybercrime is increasing with the rapid advance of technology and internet. Captcha is used as a security layer created to prevent these crimes. Captcha is a security mechanism designed to distinguish whether the entry is made by the user when logging into the system. Captcha is used to provide access to data with real people and to increase web security. Many studies have been made on captcha. These studies are more about Captcha's general review, creating a new model and cyber attack on existing models, and unauthorized access to the system. This study differs from the studies obtained in the literature review in terms of the most appropriate and reliable Captcha aim. The aim of this study is to determine which of the most reliable Captcha models and layers should be based on the results of the analysis and examination of web security and which is the most preferred Captcha according to the purpose of the site. In the study; In the top row of the search engines in Turkey, Alexa statistics and expert opinion on the website are grouped. The grouped datasets were scanned with a certain percentage of frequency. Interpretation and analysis of the findings obtained from the web sites as a result of the review and screening were conducted. As a result of the analysis of the findings; An effective captcha selection algorithm based on rule base logic is prepared. Web security with this algorithm; The site provides effective options for site builders who provide site security by making choices based on their intended use, time savings, difficulty levels and break rates.