Operatör ortalamalarının berezin sembollerini içeren bazı eşitsizlikleri
Some inequalities involving berezin symbols of operators means
- Tez No: 611361
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA SALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu yüksek lisans tez çalısmasında üretici cekirdekli Hilbert uzayında bazı operat or ortalamalarının ve bazı klasik operator esitsizliklerinin kullanlması ile Berezin sembolu yönteminin bir uygulaması verilmistir. Uretici cekirdek kavramı kullanılarak ifade edilen Berezin sembolu, Hilbert uzaylarındaki operatörler için anlamlı bilgiler tasır ve oldukca geniş uygulama alanlarına sahiptir. Bu çalısmada, pozitif operatörlerin ağırlıklı ortalamaları kullanılarak Hardy- Hilbert esitsizligi, Kantorovich esitsizliği ve Holder-McCarthy esitsizligi ile ilgili Berezin sayısı icin yeni tipli esitsizliklerin bazı sonuçları ortaya konulmustur. Böylece üretici çekirdekler ve Berezin sembolü yöntemi ve klasik bazı eşitsizlik tipleri ile yeni tipli eşitsizlikler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an application of Berezin symbol method is given via some operator means and some classical operator inequalities in reproducing kernel Hilbert space. Berezin symbol is de ned by using a reproducing kernel has signi cant information for operators in Hilbert space and a wide range of applications. In this study, some results of new type inequalities for Berezin number associated with Hardy-Hilbert inequality, Kantorovich inequality and Holder-McCarthy inequality is introduced by using weighted positive operators means. Hence, new type inequalities for Berezin number is obtained through reproducing kernels and Berezin symbol method and some classical inequality types.