Charmonium için potansiyel model
Potential model for charmonrum
  1. Tez No: 2595
  2. Yazar: EMİN ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
-II- CHARMON1UM İÇİN POTANSİYEL MODEL (Yüksek Lisans Tezi) Emin ÖZTEKİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1987 ÖZET Bu çalışmada, charm ve anti-charm quarklarının baş lı durumu olan charmoniumun enerji spektrumlarını bulma ya çalıştık. Kullandığımız potansiyel operatörü Suraz N. Gupta ve Stanley F. Radford 'un 19 82 'de yayınladıkları“Quarkonium spectra and quantum chromodynamıcs”adlı ma kalelerinden aldık. Sistemimizin potansiyel enerjisi sı nırlayıcı ve perturbative potansiyellerin toplamından meydana gelmiştir. Metod olarak Virial teoremini kullandık ve bazı po tansiyeller için Virial teoremini uygulayarak bulduğumuz spesifik sonuçlardan yararlandık. Sonuçta charmoniumun enerji spektrumlarını yaklaşık olarak hesapladık.
Özet (Çeviri)
-III- POTENTIAL. MODEL FOR CHâRMONIUM (MoSc. Thesis) Emin ÖZTEKİN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE 02 SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1987 ABSTRACT In this study theoretically, we tried to find out the energy spectra of charmonium, which are bound states of charm and anti-charm quarks. We used the potential ope rator that was written in the article of Suraj Nq Gupta and Stanley Po Radford titled“Quarkonium spectra. and quantum chromodynamics”published -in 1932a The potential energy of our system consists of the sum of confining and perturbative potentials,, As a method we applied the Virial theorem and we made use of the spesific results that we found by appl ying Virial theorem for some potentials* As a result, we calculated the energy spectra. of charmonium approxi- mately0