Heterojen katalizör ile gliserin ve aseton kullanılarak solketal üretimi ve yakıt katkısı olarak kullanımı
Solketal synthesis from glycerin and acetone over heterogeneous catalyst and its application as a fuel additives
- Tez No: 611375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN İLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Yapılan çalışmada, heterojen katalizör, gliserin ve aseton kullanılarak solketal üretimi gerçekleştirilmiştir. Reaksiyon sıcaklığı, reaksiyon süresi, katalizör miktarı ve gliserin/aseton mol oranları gibi deneysel parametrelerin solketal verimine etkisi araştırılmıştır. Sonuçlar, gaz kromotografisi (GC; Agilent Technologies 6890N Network GC System, FID dedektör ve ZB-WAX kapiler kolon) ve gaz kromotografisi-kütle spektrometresi (GC/MS Agilent Technologies 5795C, DB-1HT kolon) kullanılarak analiz edilmiştir. %1 (m/m) Amberlyst-46 heterojen katalizör eşliğinde, 60°C sıcaklık, 30 dakika süre ve 1/6 gliserin/aseton mol oranlarını içeren ortam şartlarında en iyi verimler elde edilmiştir. Solketalin benzin ile farklı oranlarda harmanlaması yapılarak sonuçları değerlendirilmiştir. Her oranda solketal ile benzinin homojen bir şekilde karıştığı ve özellikle oktan sayısını arttırdığı görülmüştür. Solketalin motorin ile harmanlanmasında da homojen karışım elde edilmiş olup en iyi karışma %1 v/v oran değerinde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, motorinin soğuk akış özelliklerini geliştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, solketal synthesis was performed by using heterogeneous catalyst in case of the reaction between glycerin and acetone. The effect of experimental parameters such as reaction temperature, reaction time, catalyst amount and glycerin / acetone molar ratios were investigated. The results were analyzed using gas chromatography (GC; Agilent Technologies 6890N Network GC System, FID detector and ZB-WAX capillary column) and gas chromatography-mass spectrometry (GC / MS Agilent Technologies 5795C, DB-1HT column). The best yields were obtained under ambient conditions with a 1% (m / m) Amberlyst-46 heterogeneous catalyst, containing 60 °C temperature, 30 minutes duration and 1/6 glycerin / acetone molar ratios. Solketal and gasoline were blended in different ratios and their results were evaluated based on the ability of mixing. It was possible that solketal and gasoline were mixed homogeneously, and it resulted in increased octane number. Moreover, the solketal was added into diesel fuel in an efficient way, especially when the ratio of solketal/diesel fuel was 1% v / v. It was also observed that the engine developed cold flow properties.