Factoring işlemleri ve muhasebesi
Factoring operations and accounting
- Tez No: 61138
- Danışmanlar: PROF. DR. VASFİ HAFTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Factoring, ihracat veya iç ticaret yapan işletmelerin kredili olarak sattıkları mallarla ilgili kısa vadeli alacak faturalarını bir özel finans kurumuna, bu çalışmada ayrıntılı olarak açıklanan türlerden bir ve/veya birkaçına göre devretmesi yani satması, karşılığında da Finansman, Ödenmeme riskine karşı korunma ve muhasebe bölümünün yerini almak şeklinde tanımlanabilecek idari hizmetlerden yararlanmayı sağlar. Gelişmiş ülkelerde 1950'lerden beri modern anlamda factoring uygulamaları yapılmaktadır ve özellikle son yıllarda bu ülkelerdeki işadamları bu tekniğin önemini anlayarak daha da yaygınlaşmasında önayak olmuşlardır. Gelişmiş ülkelerdeki yeni finans tekniklerinin avantajlarını kısa zamanda kavrayarak uygulayan Türk işadamlarının, Factoring'in de işletmeleri için faydalı bir yöntem olduğunu görmeleri için, ilk Factoring anlaşmasının 1988 yılında yapıldığı gözönüne alınırsa, 38 yıl geçmesi beklenmiş, 1991 yılından bu tarafa da ulusal ve uluslararası işlemlerle düzenli bir büyüme gösterilmiştir. Factoring' le satıcı firmalar; - Daha iyi kredili satış kontrolünü - İhracat konusunda uzman yardımı ve tavsiyelerini - Şüpheli alacaklardan % 100' e varan korunmayı - Şirket yönetimine ayrılacak daha fazla zamanı - Çok güçlü ve süratli nakit akışını - Borç almadan daha fazla işletme Sermayesine sahip olmayı - Ek teminatlar vermek zorunda kalmadan daha fazla nakit kullanmayı olanaklı kılarlar.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Factoring provides economics services which can be defined as trasferring / selling short - term credit invoices depending on invoice types explained in detail in this study of import - export companies to a private finance institution and in reply to this replacing finance, defending against unpayment risk and accounting departments, functions. Modern factoring applications has been made since 1950 s in developed countries and in especially recent years, the businessman in these countries who realized its importance led to improve the factoring applications. Considering first factoring contract has been made in 1988, it has been 38 years since then to be seen the usefullness of factoring for the business by The Turkish businessman who got the idea of new finance technigues in developed countries very soon. Seller firms provides the advantages with factoring as below: - better control on credit sales, - expert support and recommends on export, - % 100 defending against unsecured credits, - more time to business management, - very strong and quick cash flow, - more capital for the management activities without borrowing money, - more available capital without extra securities.