15 MW bir buhar türbini için periyodik bakımların verimlilik üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of periodical maintenance on efficiency for 15 MW steam turbine
  1. Tez No: 611381
  2. Yazar: İBRAHİM ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, bir çimento fabrikasındaki atık ısı geri kazanım tesisinde bulunan 15 MW gücünde bir buhar türbini ele alınmış olup buhar türbinlerinde uygulanan periyodik bakımların B tipi ve C tipi olmak üzere mekanik bakım kapsamları detaylı olarak anlatılmıştır. Periyodik bakımların öncesinde ve sonrasındaki buhar türbini verimlilik hesapları yapılarak periyodik bakımların verimlilik üzerine etkisi incelenmiştir. Yaklaşık olarak 6 yıllık bir süreyi içeren buhar türbinleri üzerindeki mesleki tecrübe ve teknik kaynakların yardımı ile buhar türbinlerinin mekanik bakım kapsamları detaylı olarak anlatılmış ve verimlilik analizi yapılmıştır. Bu çalışma ile buhar türbinlerinin kanatlarının dahi üretilmediği ülkemizde bu alandaki farkındalığı arttırmak ve var olan buhar türbinlerinin periyodik bakımlarının aksatılmadan yapılması ve bunun sonucunda işletme ömürlerinin mümkün olduğunca arttırılması amacıyla mühendislere ve teknik personellere rehberlik ederek ülkemizin bu alandaki gelişimine katkı sağlaması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the 15 MW steam turbine at a waste heat power plant in a cement plant is discussed and the mechanical maintenance scopes of type B and C type of periodic maintenance applied in steam turbines are described in detail. Steam turbine efficiency calculations were made before and after periodical maintenance and the effect of periodic maintenance on efficiency was investigated. With the help of technical experience and technical resources on steam turbines, which have a period of approximately 6 years, the mechanical maintenance scope of steam turbines has been explained in detail and efficiency analysis has been done. With this study, it is aimed to increase the awareness of this area in our country where the steam turbines are not produced and to help the engineers and technical personnel to contribute to the development of our country in this field in order to increase the service life of the existing steam turbines without any hassle and consequently increase the operational life of the steam turbines