Effects of heat input and thermal cycles to the fracture toughness of api 5L grade X70m steel welded by gas metal arc welding
Isı girdisi ve ısıl döngülerin gaz altı kaynak yöntemi ile kaynaklanmış apı 5L X70m çeliğinin kırılma tokluğuna etkisi
  1. Tez No: 611382
  2. Yazar: EREN EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL HAKAN GÜR, ÖĞR. GÖR. KORAY YURTIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yüksek dayançlı düşük alaşımlı çelikler, içerdikleri mikro alaşım elementleri ve termomekanik haddeleme üretim metodunun sonucu olarak oldukça iyi mukavemet ve tokluğa sahiptir. Mekanik özelliklerindeki avantajlar nedeniyle boru hatlarında kullanımları oldukça fazladır. Boruların kaynaklanması sırasında ısı girdisi ve ısıl döngüler etkisiyle malzemede oluşan ergime bölgesinin ve ısıdan etkilenen bölgenin mikroyapıları değişmekte ve bu durum malzemenin kırılma tokluğu gibi birçok özelliğini etkilemektedir. Gazaltı kaynak yöntemi kısa zamand nispeten kaliteli bir kaynak elde edilmesi, basit olması ve bir cüruf oluşturucuya ve cüruf temizlemeye ihtiyaç olmaması gibi avantajlara sahiptir. Bu çalışmada kaynaklanmış API 5L X70M boru hattı çeliklerinin kırılma tokluğu davranışı incelenmiştir. Uygulanan kaynak paso sayısına dayanan ısı girdisi ve ısıl döngülerin yerel gevrek bölge oluşumuna ve kırılma davranışı üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmalarda özellikle iri taneli ısıdan etkilenen bölgeye odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
High strength low alloy steels are widely used in line pipe applications since they have reasonably high strength and toughness due to their micro-alloying elements and production via thermomechanically controlled process. During welding of these steels, microstructures of the fusion zone and the heat affected zone consisting globular and acicular ferrite alter due to induced heat and thermal cycles. Consequently, changes in the microstructure affects the mechanical properties such as fracture toughness. Gas metal arc welding used in line pipe applications has several advantages such as high quality welds in short time, simplicity, no extra flux is needed, and no slag. The primary aim of this work to understand the effects of heat input and number of thermal cycles in gas metal arc welding on the fracture toughness of API 5L X70M steel. Effects of heat input and thermal cycles originating from weld passes on formation of local brittle zones and effect of local brittle zones on general fracture mechanism were investigated. Particular emphasis has been placed on the coarse grained heat affected zone.