An analysis of outbound logistics processes from lean manufacturing systems perspective: A value stream mapping approach
Fiziksel dağıtım süreçlerinin yalın üretim sistemleri açısından incelenmesi: Değer akış haritalama yaklaşımı
  1. Tez No: 611401
  2. Yazar: YİĞİT HALİM BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL DENKTAŞ ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Değer akış haritalama ilk olarak Toyota'da yalın üretim, malzeme ve bilgi akış şemalarında Ohno (1988) tarafından geliştirilmiş ve Toyota'da geliştirildiği için bu yönteme Toyota Üretim Sistemi denilmiştir. İlk olarak üretim alanındaki israfların kaynağını belirlemek ve bu israfları ortadan kaldırmak için kullanılmıştır. Değer akış haritalama yöntemi sadece üretim alanında kullanılmakla kalmayıp aynı zamanda, lojistik ve hizmet operasyonlarındaki israfı ortadan kaldırmaya yönelik iyileştirme programlarının tasarlanmasına yardımcı olmak içinde kullanılmıştır. Ardından ulaştırma operasyonlarındaki verimlilik, iyileştirme programlarını desteklemek üzere uyarlanmıştır. 2012 yılında Villarreal (2012) tarafından yeni bir değer akış haritası ve ulaşım operasyonları için bir verimlilik ölçüsü önerilmiş ve Ulaştırma Değer Akışı Haritalaması olarak adlandırılmıştır. Ulaştırma değer akış haritalama yöntemi, uygulanabilirlik, performans ve kalite israflarını belirlemek için dağıtım süreçlerinde kullanılan bir değer akış haritalama yaklaşımıdır. Değer akış haritalama tekniği, darboğazları ve israfların kaynağını bulmak için kullanılmıştır. Türkiye'deki büyük bir gıda ambalajlama üreticisinden Avrupa'da ki müşterilerine lojistik partnerleri aracılığıyla yapılan mevcut lojistik süreçleri ve detaylı nakliye süreçlerini ortaya koyan uygulamalı bir vaka çalışması olarak hizmet vermektedir. Bu çalışma, vaka çalışması firmasının nakliye sürecini merkezden varış noktasına kadar incelemeyi ve rotaları optimize etmek için bir çözüm bulmayı amaçlamaktadır. Ulaştırma değer akışı haritalama analizlerinden sonra Beresford zaman maliyeti mesafe modeli, ulaşım maliyetleri, transit süreleri ve mesafeleri açısından en uygun rotayı bulma yöntemi olarak kullanılmıştır. Her ülke için bir şirket (Almanya, Belçika ve Hollanda) belirlenmiş ve bu araştırmada olası tüm nakliye yolları avantaj ve dezavantajları açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Value stream mapping had its origin in the lean manufacturing, material and information flow diagrams developed originally by Ohno (1988) in Toyota and called it Toyota Production System. Firstly, it was used to identify the source of wastes in the manufacturing area and eliminate them. This has already been extended to help in the design of improvement programs oriented to eliminate waste in logistics and service operations. Then it was adapted to support efficiency improvement programs in the transport operations environment. A new value stream map and an efficiency measure for transport operations were proposed by Villarreal (2012) and it was referred to as Transportation Value Stream Mapping (TVSM). TVSM is a value stream mapping approach for distribution operations for identifying availability, performance and quality wastes. VSM was used to find bottlenecks and the source of wastes. It serves as an applied case study to reveal the current logistics process map (via TVSM) and detailed transportation processes from a large food packaging manufacturer to its European customers through its logistics partners. The study aims to examine the transportation processes of the case study firm from origin to destination and find a solution to optimize routes. The Beresford time cost distance model was used after TVSM analyzes as a method to find optimal route in terms of transportation costs, transit times and distance. One company for each country (Germany, Belgium, and the Netherlands) was identified and all possible shipping routes were examined in this research in terms of advantages and disadvantages.