C14H12FNO2 , C14H12N2O5 ve C20H17NO3 moleküllerinin özelliklerinin x-ışınları ve bazı spektroskopik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the properties of C14H12FNO2 , C14H12N2O5 and C20H17NO3 molecules by x-rays and some spectroscopic methods
- Tez No: 611448
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
C14H12FNO2, C14H12N2O5 ve C20H17NO3 bileşikleri sentezlendi ve FT-IR, UV-Vis, NMR ve tek kristalleri X-ışını kırınımı metodu kullanılarak karakterize edildi. Yüzey morfolojisini göstermek için Hirshfeld yüzey analizi ve moleküller arası etkileşimleri analiz etmek için iki boyutlu parmak izi grafikleri kullanılmıştır. Tüm teorik hesaplamalar, 6-31G(d,p) ve 6-31G(d) temel baz setleri yardımıyla, yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) B3LYP yöntemi kullanılarak hesaplandı. 1H ve 13C-NMR kimyasal kaymaları GIAO yaklaşımıyla hesaplanmıştır. C14H12FNO2 (I), C14H12N2O5 (II) ve C20H17NO3 (III) moleküllerinin X-ışını kırınımı çalışmalarında örgü parametreleri a(Å), b(Å), c(Å) sırasıyla 25.831 (12), 7.023 (2), 13.216 (8), 8.6609 (7), 11.8506(10), 15.5936 (13) ve 32.369 (3), 17.9136 (14), 5.4982 (5) ve molekül yapıları sırasıyla I2/a, P-1 ve Pna21 uzay grubunda ve kristal yapı sistemleri ise (I) molekülü için monoklinik, (II) molekülü için trikliniktir ve (III) kristal için ise ortorombiktir. C14H12FNO2, C14H12N2O5 ve C20H17NO3 moleküllerinde FT-IR ve UV-Vis spektrumları kristalografik özelliklerinde olduğu gibi enol-imin formda kristallendiğini desteklemiştir. Bu sonuçları tez kapsamında yapılan analizlerde desteklemektedir. Molekül içi atomik etkileşimler CrystalExplorer 3.1 programı yardımıyla incelenerek elektriksel potansiyel haritası çıkarılmış ve parmak izi bölgesinde atomik etkileşimler incelenmiştir. X-ışınlarının moleküler yapı için kesin sonuçlar verdiği bilindiğinden, bu yapıların içerisindeki safsızlıklar ve çözücü piklerini ayıklamak amacı ile deneysel NMR spektrumları ChemBioDraw programı ile elde edilen teorik sonuçlar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
C14H12FNO2, C14H12N2O5 and C20H17NO3 compounds were synthesized and characterized using FT-IR, UV-Vis, NMR and single-crystal X-ray diffraction method. Hirshfeld surface analysis was used to show surface contours and two-dimensional fingerprint plots have been used to analyse intermolecular interactions. All theoretical computations were calculated with the help of the basic set of 6-31G(d,p) and 6-31G(d) using density functional theory (DFT) B3YLP method. 1H and 13C-NMR chemical shifts have been calculated with GIAO approximation. In the X-ray diffraction studies of the C14H12FNO2 (I), C14H12N2O5 (II) and C20H17NO3 (III) molecules, the lattice parameters a (Å), b (Å), c (Å) are respectively 25.831 (12), 7.023 (2), 13.216 (8) ), 8.6609 (7), 11.8506 (10), 15.5936 (13) and 32.369 (3), 17.9136 (14), 5.4982 (5), whose molecular structures are in the I2 / a, P-1 and Pna21 space group and the crystal system respectively It is monoclinic for molecule (I), triclinic for molecule (II), and orthorhombic for (III) crystal.The FT-IR and UV-Vis spectra in C14H12FNO2, C14H12N2O5 and C20H17NO3 molecules supported crystallization in enol-imine form as in crystallographic properties.These results are supported by other spectroscopic methods.Intramolecular atomic interactions were examined with the help of CrystalExplorer 3.1 program and electrical potential mapping was performed and atomic interactions in the fingerprint region were examined.Since X-rays are known to give precise results for molecular structure; In order to extract impurities and solvent peaks in these structures, experimental NMR spectra were compared with the theoretical results obtained by ChemBioDraw program.