İstanbul'da üç kamu yapısının, yapım ve yıkım süreçleriyle ulusal ve mesleki basına yansımaları
The construction and destruction of three public buildings in istanbul and their coverage in the national and professional press
  1. Tez No: 611458
  2. Yazar: MEHMET KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV ERKMEN ÖZHEKİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmada Karaköy Yolcu Salonu, Eski İstanbul Adliye Binası ve Atatürk Kültür Merkezi yapılarının inşa süreçleri ile binaların 2000'li yıllarda yaşadıkları değişimler ve bu süreçlerin ulusal ve mesleki basına yansımaları incelenmiştir. Çalışmanın giriş başlıklı ilk bölümünde literatür özeti, çalışmanın amacı, hipotez gibi çalışmanın altyapısına dair bilgiler verilmiştir. Buna ek olarak tezin içeriğine dair kısa bir bilgilendirme de yapılmıştır. İkinci bölümde Karaköy Yolcu Salonu'nun inşa süreci, bu sürece dair mesleki basında yer alan görüşler, 2000'li yıllara gelindiğinde yıkılması ve bu sürecin ulusal ve mesleki basına yansımalarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Atatürk Kültür Merkezi'nin uzun bir sürece yayılan inşaat hikayesi, buna yönelik tartışmalar, 2000'li yıllarda yıkımına giden süreç ve bu sürecin ulusal ve mesleki basına yansımalarına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde Sultanahmet Adliyesi'nin üç yarışma sonucu elde edilebilmiş projesinin inşa süreci ve buna yönelik sert tartışmalar, 2000'li yıllarda yapı işlevinin taşınması süreci ve bu sürecin ulusal ve mesleki basındaki yansımalarına yer verilmiştir. Beşinci ve son bölümde yapılara yönelik tartışmaların genel bir özeti yapılmış, tartışmalar karşılaştırılmış ve varılan sonuçlar paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the construction processes of Karakoy Passenger Hall, Former Istanbul Court House and Atatürk Cultural Center; alterations of aforementioned buildings during 2000s and reflection of the historical background to the national and professional press. The first chapter of thesis,“Introduction”, information about the infrastructure of the study such as literature review, aim of the thesis and hypothesis has been given. Furthermore, short information about content of the thesis has also been provided. Second chapter contains construction process of Karakoy Passenger Hall, comments about process in the professional press, its destruction in the 2017 and its reflection to national and architecture press. Third chapter relates the construction story of Ataturk Cultural Center, which spread over a long period (1946-1978), also covering the various public/professional debates on the project, then moves on to the manifold arguments relating to the destruction of the building in 2018. Fourth chapter consists of construction process of Sultanahmet Court House,for which three design competitions were hold; polemics towards this, its relocation to a new site and how this process was mentioned in national and professional press. In the fifth and the last chapter, arguments about buildings have been summarized, compared to each another and discussion is concluded.