10-14 yaş arası ilköğretim öğrencilerinin benlik algıları ile obez çocuklara yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of self-perception of primary school students aged 10-14, and their attitudes towards obese children
  1. Tez No: 611479
  2. Yazar: HÜLYA ÇİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİNE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışma 10-14 yaş arası ilköğretim öğrencilerinin benlik algıları ile obez çocuklara yönelik tutumlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve ilişkisel tipte bir çalışmadır. Araştırma, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde İzmir ili Çiğli ilçesi İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı dört ilköğretim okulunda gerçekleştirilmiştir. Dört ilkokuldan toplam 693 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sosyo-demografik Bilgi Formu, Obez Çocuklara Yönelik Tutum Ölçeği (OÇYTÖ) ve Çocuklar İçin Benlik Algısı Profili (ÇİBAP) kullanılmıştır. Araştırmada tanımlayıcı istatistikler için sayı, yüzde, ortalama, medyan, standart sapma, ilişkisel analizler için t-testi, varyans ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Etik kurul ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden kurum izinleri alınmıştır. Bulgular: Yaşa, cinsiyete ve beden kütle indeksine göre öğrencilerin Obez Çocuklara Yönelik Tutum Ölçeği ve alt ölçek puan ortalamaları değişmemiştir (p>0.05). Annesini fazla kilolu olarak algılayan öğrencilerin Obez Akranı Kabul Etme alt boyut ölçek puanı, diğer öğrencilerden daha yüksektir (p=0,012). Erkek öğrencilerin Atletik Yeterlilik puanı, kız öğrencilerin puanından kısmen daha yüksektir (p=0,01 ). Kız öğrencilerin Davranışsal Özyönetim puanı erkek öğrencilerin puanından kısmen yüksektir (p=0,006). Obez Çocuklara Yönelik Tutum Ölçeği ve Obez Akranı Kabul Etme alt ölçeği ile Çocuklar İçin Benlik Algısı Profili ve alt boyutları arasında zayıf, pozitif yönde ve ileri düzeyde anlamlılık olduğu görülmüştür (p=0.000).
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF SELF-PERCEPTION OF PRIMARY SCHOOL STUDENTS AGED 10-14, AND THEIR ATTITUDES TOWARDS OBESE CHILDREN Master's Thesis/ Department of Public Health Nursing / İZMİR 2019 ABSTRACT Aim: This study was carried out to investigate self-perception of primary school students aged 10-14, and their attitudes towards obese children Method: This descriptive and correlational study was carried out in four elementary schools in Çiğli district of Izmir. The study population comprised students going to the aforementioned schools in the spring term of 2018-2019 academic year. Of these students, 693 constituted the sample of the study. In order to collect the study data, the Sociodemographic Information Questionnaire, Attitude toward Obese Children Scale, and Self-Perception Profile for Children were used to perform the descriptive statistics, numbers, percentages, mean, median, standard deviation, t-test, variance and correlation analysis were used. Before the study was conducted, the approval of the Ethics committee, and the permission of the Provincial Directorate of National Education were obtained. Results: Of the variables, age, sex, and body mass index did not affect the mean scores the participating students obtained from the Attitude toward Obese Children Scale and sub-dimension of Rejection of Obese Peer (p> 0.05). Of the participating students, those who perceived their mothers as overweight obtained higher scores from the sub-dimension of Acceptation of Obese Peers scores than did the other students (p = 0.012). The Athletic Competence score of the boy students was a bit higher than that of the girl students (p = 0.01). The girl students' Behavioral Conduct score was slightly higher than that of the boy students (p = 0.006). There was a weak, positive and highly significant correlation between the mean scores for the overall Attitude toward Obese Children Scale and the Self-Perception Profile for Children Scale and sub-dimension of Acceptation of Obese Peers (p = 0.000).