Kocaeli'nde atmosferik polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH) ve poliklorlu bifenil (PCB) kirliliğinin likenlerle izlenmesi
Monitoring of atmospheric policycity aromatic hydrocarbons (PAH) and polychlored biphenyl (PCB) pollutioun in Kocaeli
- Tez No: 611480
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ASLAN KILAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, yoğun bir sanayi bölgesi olan ve her türlü kirliliğe maruz kalan Kocaeli'nde atmosferik PAH ve PCB kirlilik seviyelerinin ve bölgesel dağılımının likenler kullanılarak incelenmesidir. Likenler, biyomonitörleme çalışmalarında en sık kullanılan biyoindikatörlerdir. Bu amaçla, Kocaeli çevresinde belirlenen 50 bölgede numuneler toplanmıştır. Bu çalışma kapsamında liken türü olarak Xanthoria parietina kullanılmıştır. Liken örnekleri, PAH ve PCB analizleri için öncelikle toz haline getirilerek kurutulmuştur. Numuneler ekstrakte edildikten sonra, clean up işleminden geçirilerek, azotla uçurulmuş ve viallere aktarılarak analize hazır hale getirilmiştir. Hazırlanan numunelerin GC/ECD cihazında PCB, GC/MS cihazında ise PAH analizi yapılarak kromatogramları proses edilip miktar tayini yapılmıştır. Elde edilen sonuçlarda toplam PAH ve PCB konsantrasyonları sırasıyla 223,04-5295,18 ng/g ve 4,24-56,83 ng/g değerleri arasında bulunmuştur. PAH ve PCB konsantrasyonlarına bakıldığında endüstriyel bölgelerin, kentsel ve kırsal özellik gösteren bölgelere göre daha yoğun kirlilik altında olduğu görülmüştür. Endüstriyel bölgelerde her türlü kirleticileri içeren emisyon çıkışı diğer alanlara göre daha fazladır. Bunun nedeni ise bu bölgelerde faaliyet gösteren endüstriyel fabrika ve iş yerlerinin bulunmasıdır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the levels and distributions of atmospheric PAH and PCB pollution using lichens in Kocaeli, which is and ense industrial region and subjected to all kinds of pollution. Lichens are the most frequently used bioindicators in biomonitoring studies. For this purpose, lichen samples were collected in 50 regions around Kocaeli. In this study, Xanthoria parietina was used as lichen species. Lichen samples were first dried and pulverized for PAH and PCB analysis. After the samples were extract, they were cleaned up, evaporated with nitrogen, and transferred to vials for the analysis. Prepared samples were subjected to PAH analysis in GC/MS, PCB analysis in GC/ECD and chromatograms were processed and quantified. Total PAH and PCB concentrations were between 223.04-5295.18 ng/g and 4.24-56.83 ng/g, respectively. When PAH and PCB concentrations are examined, it is seen that industrial areas are under more pollution than urban and rural areas. In industrial areas, emissions of all kinds of pollutants are higher than in other areas. This is due to the presence of industrial factories and work places operating in these regions.