Bir ağaç işleme tesisinde patlayıcı ortam riskinin iş sağlığı ve güvenliği yönünden incelenmesi ve patlamadan korunma çalışmaları
Investigation of explosive atmosphere risk in a woodworking plant in terms of occupational health and safety and explosion protection studies
  1. Tez No: 611501
  2. Yazar: ÖZER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada patlayıcı ortam patlamaları ve toz patlamaları hakkında literatür araştırmaları yapılmış ve bir ağaç işleme tesisinde toz patlamalarına yönelik patlama önleme ve patlamadan korunma çalışmaları yürütülmüştür. Çalışma üç kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda patlayıcı ortam patlamalarıyla ilgili tanımlamalara, teorik bilgilere, mevzuat hakkında bilgilere, patlamadan korunma çalışmalarının tarihsel gelişimine ve dünyada meydana gelen toz kaynaklı patlama örneklerine yer verilmiştir. İkinci kısımda, bir ağaç işleme tesisinde yürütülen risk değerlendirmesi, patlama önleme ve patlamadan korunma çalışmaları hakkında bilgiler verilmiştir. Son kısımda ise genel bir değerlendirme yapılarak konu hakkında öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, literature investigations about explosive atmosphere explosions and dust explosions have been carried out and explosion prevention and explosion protection studies have been carried out for dust explosions in a woodworking plant. The study consists of three parts. In the first part, definitions, theoretical information, legislation information, historical development of explosion protection studies and examples of dust induced explosions in the world are given. In the second part, information about risk assessment, explosion prevention and explosion protection studies which have been carried out in the woodworking plant are given. In the final part of the study, a general evaluation has been made and suggestions are listed.