Kaizen yaklaşımıyla bir orman ürünleri işletmesinde süreç iyileştirme
Process improvement in a forest products busines with a kaizen approach
- Tez No: 831485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, İşletme, Wood Products, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Endüstri Makineleri ve İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ülkemizde her geçen gün artan rekabet koşulları ve ihracat gereksinimi sebebiyle işletmelerde kalite ve maliyet ön plana çıkmaktadır. Orman ürünleri işletmelerinde kalite iyileştirme ve maliyeti düşürmenin yolu sürekli iyileştirme çalışmaları ile büyük ölçüde sağlanabilmektedir. Orman ürünleri sektöründe sürekli artan rekabet koşullarında; daha sağlam, daha katma değerli ve özellikle formaldehit salınımının düşük tutulduğu, insan sağlığına daha az zarar veren ihracat ürünlerinin satışı artarak devam etmektedir. Bu artışın karşılanabilmesi için işletmelerde sürekli iyileştirme çalışmaları yapmak en büyük ihtiyaçlar arasındadır. İşletmelerde kalite çemberleri, beyin fırtınası, 5S çalışmaları gibi çalışmalarla sürekli iyileştirmeler sağlanabilmektedir. Yapılan bu çalışma ile İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl yayınlanan ilk 500 işletme içerisinde ilk 50 sanayi işletmeleri içerisinde yer alan bir orman ürünleri sanayi işletmesinde Kaizen yaklaşımı ile süreç iyileştirme çalışması yapılmıştır. İşletme bünyesinde yonga levha tesisinde gerçekleştirilen bu çalışmada ihracat üretimlerinde kullanılan melamin üre formaldehit tutkalı sonrasında tutkal hatlarının tıkanması sorunu araştırılmıştır. Çalışma kapsamında kalite çemberlerinden beyin fırtınası tekniği ile çözümler geliştirilmiştir. Tutkallama bölgesinde yapılan bazı kimyasal hatların revizyonu yapılmış ve kullanılan ekipmanların da yedeklenmesi sağlanmıştır. Çalışmanın hayata geçirilmesiyle birlikte üretimde aylık ortalama 360 dakika olan duruş süresi 10-15 dakikalara kadar düşürülmüştür. Üretim de aylık ortalama 441 m³ kapasite kazancı sağlanmıştır. Tutkallama bölgesinde çalışanların iş sağlığı ve güvenliği ile ergonomik risk analizinde de %50 den fazla kazanç elde edilerek özellikle iş kazası ve stres faktörleri azaltılmış, iş temposu ise arttırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the ever-increasing competitive conditions and export requirements in our country, quality and cost come to the fore in businesses. Quality improvement and cost reduction in forest products enterprises can be achieved to a large extent through continuous improvement efforts. In conditions of ever-increasing competition in the forest products sector; the sales of products that are more durable, have more added value, have low formaldehyde emissions and are less harmful to human health continue to increase. In order to meet this increase, continuous improvement efforts in businesses are among the greatest needs. Continuous improvement can be achieved in businesses through studies such as quality circles, brainstorming, and 5S studies. With this study, a process improvement study was carried out with the Kaizen approach in a forest products industry enterprise that is among the top 50 industrial enterprises among the top 500 enterprises published annually by the Istanbul Chamber of Industry. In this study, carried out in the chipboard facility within the enterprise, the problem of clogging of glue lines after melamine urea formaldehyde glue used in export production was investigated. Within the scope of the study, solutions were brought by the brainstorming technique from quality circles. Some chemical lines in the gluing area were revised and the equipment used was backed up. With the implementation of the study, the monthly downtime in production, which was an average of 360 minutes, was reduced to 10-15 minutes. An average monthly capacity gain of 441 m³ was achieved in production. More than 50% gain was achieved in the occupational health and safety and ergonomic risk analysis of the employees in the gluing area, especially occupational accidents and stress factors were reduced and the work tempo was increased.