Bir metal işleme atölyesindeki tezgahların, mevcut standartlara göre makine emniyeti yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of machinery safety according to current standards in a metal working workshop
- Tez No: 611502
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Metal işleme tesislerinde bulunan tezgahların yapısı, malzeme üretim tekniği ve ekipman özelliklerine bağlı olarak tehlikenin tanımlanması, değerlendirilmesi, değerlendirme sonuçlarına göre alınacak tedbirlerin belirlenmesi için proaktif olarak risk değerlendirme hazırlanması beklenmektedir. Bu değerlendirme akabinde, belirlenen önlemler kapsamında, makinelerin eksik kalan koruyucularının standartlara uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Uygun ekipmanların bakımlarında sertifika sahibi ekipmanlarla çalışılması, bakımın yetkili personelce yapılması, denetlenmesi gerekmektedir. TS EN ISO 12100:2011 Makinelerde güvenlik–Riskin değerlendirilmesi ve azaltılması standardı temel alınarak risk değerlendirmelerinin yapılması, Avrupa direktifleri, yönetmelikler ve standartlar dikkate alınarak, mevcut makinelerin güvenli hâle getirilmesi sonucunda insanların iş kazalarından korunabilmesi amaçlanmaktadır. Metal işleme atölyesinde bulunan bazı tezgahlar için verilen örneklerle tipik uygulamalar gösterilmeye çalışılmıştır. Avrupa Topluluğu'nda makineler için geçerli mevzuat düzenlemeleri ve bu düzenlemelerin nasıl uygulamaya geçirildiği tarif edilmiştir. Çalışma ayrıca makinelere ilişkin olarak, ABD uygulamalarında geçerli olan yasal düzenlemeleri de içermektedir.
Özet (Çeviri)
Risk assessment is expected to be prepared proactively in order to identify and evaluate the hazard, to determine the measures to be taken according to the results of the assessment, depending on the structure of machine tools in the metal processing plants, material production techniques and equipment characteristics. Following this assessment, the missing protectors of the machines should be brought into compliance with the standards within the scope of the determined measures. In the maintenance of suitable equipment, it is necessary to work with certified equipment, maintenance should be performed by authorized personnel and inspected. It is aimed to protect people from occupational accidents by making risk assessment according to Standard TS EN ISO 12100: 2011 Safety in Machinery – General Principles for Design - Risk Assessment and Risk Reduction, and to make existing machines safe taking into account the European directives, regulations and standards. Typical applications are tried to be shown with the examples given for some machines in the metalworking workshop. Legislative regulations applicable to machinery in the European Community and how these regulations are implemented are described. The study also includes legislative regulations for machines valid for US applications.