İstanbul ili silivri ilçesi lise öğrencilerinde depresyon sıklığı ve ilişkili risk faktörleri
Depression Prevalance and Related Risk Factors Among High School Students in Silivri District of İstanbul
- Tez No: 611534
- Danışmanlar: PROF. ETHEM ERGİNÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: İstanbul ili Silivri ilçesi lise öğrencilerinde depresyon sıklığı ve ilişkili risk faktörlerinin tespit edilmesi ve bu durumun halk sağlığı açısından öneminin vurgulanması amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Kesitsel tipte bir çalışmadır. Örneklem büyüklüğü OpenEpi programıyla α=0,05, p=0,27, d=0,04, design effect=1,2 ve N=8181 alınarak 537 olarak hesaplandı ve liselerde dört sınıf olduğu için tabakalandırmayla arttırılarak n*(1,1)4 formülü ile 786 olarak belirlendi. Çalışma verileri öğrencilerden Kasım 2017 ile Ocak 2018 tarihleri arasında gözlem altında anket yöntemiyle toplandı. Sözlü onamları alınan öğrencilere“Beck Depresyon Ölçeği”(BDÖ) ve 34 soruluk“Sosyodemografik Veri Formu”uygulandı. Bulgular: Araştırma grubunda olası depresyon oranı (BDÖ≥17) %33,2 iken, BDÖ puan ortalaması 13,29±10,92 idi. Olası depresyonu öngörmede, cinsiyet, sınıf, aile tipi, fiziksel etkinlik yapılan gün sayısı, uyku süresi, öğün atlama ve ailede kronik hastalık varlığı önemli faktörlerdi. Sonuç: Lise öğrencilerinde depresyon sıklığı ve ilişkili risk faktörlerinin değerlendirilmesi, ergen sağlığının geliştirilmesi ve koruyucu ruh sağlığı açısından önem taşımaktadır. Her öğrencinin yaşadığı ortamda ve okulunda, stres ve baskı unsurları arındırılmalıdır. Okullarda psikiyatrik bozukluklar zaman zaman taranmalı, gerekli durumlarda uzman kişilere yönlendirme yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the prevalence and related risk factors of depression for high school students in Silivri, Istanbul and to emphasize the importance of this matter in terms of public health. Materials and Methods: The study is a cross-sectional type of study. Sample size was calculated as 537 by OpenEpi program taking α = 0,05, p = 0,27, d = 0,04, design effect = 1,2 and N = 8181. It was determined as 786 which is increased by stratification using n*(1,1)4 formula since there are four classes in high schools. The study data was collected from students by performing a questionnaire method under observation between November 2017 and January 2018.“Beck Depression Inventory”(BDI) and“Sociodemographic Data Form”consist of 34-questions were applied to the students from whom verbal consents were taken. Results: While the probable depression ratio of the research group was 33,2%, the mean of BDI score was 13,29 ± 10,92. Gender, class, family type, number of the days of physical activity, sleep duration, skipping meals, presence of chronic disease in the family were important factors to predict possible depression. Conclusion: Assessment of depression prevalence and associated risk factors in high school students is important for improving adolescent health and protective mental health. Stress and pressure should be eliminated in every student's environment and school. Psychiatric disorders should be screened in schools from time to time and students should be directed to specialists when necessary.