Hukuk eğitiminin cezalandırıcı tutumda rolü: İstanbul örneği
The role of legal education in punitive attitudes: İstanbul as a case study
- Tez No: 611535
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF TUNÇ DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Hukuk, Forensic Medicine, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Suç ve ceza ile ilgili kriminolojik araştırmalarda kamuoyu görüşleri her zaman önemli bir yer tutmuştur. Ancak yapılan çalışmalar, cezalandırıcı tutum ve bu tutuma etki eden faktörler üzerinde durmamıştır. Oysa kamuoyu görüşünü oluşturan en büyük etken bu cezalandırıcı tutumdur. Son yıllarda yurtdışında bu alanda çalışmalar yapılsa da ülkemizde bu alanda çalışma yapılmamıştır. Bu çalışma, hukuk eğitiminin cezalandırıcı tutum üzerindeki etkisini hukuk eğitiminin çeşitli evreleri üzerinden ortaya koymayı hedeflemektedir Çalışma, 1. sınıf öğrencilerinden 97, 4. sınıf öğrencilerinden 139 ve meslekte en az beş yıl kıdemi bulunan avukatlardan 176 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara çalışmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik bilgi formu, avukatlara yönelik bilgi formu ve cezalandırıcı tutum ölçeği uygulanmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre; 4. sınıf öğrencilerinin 1. sınıf öğrencilerine göre daha az cezalandırıcı bir tutum sergiledikleri ortaya çıkmıştır. Buna karşın avukatların, 4. sınıf öğrencilerine oranla daha cezalandırıcı bir tutum sergileme eğilimi içinde olduğu görülmüştür. Eğitim dışında ikincil değişkenlerle yapılan analizler, ileride yapılacak çalışmalar için yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Public opinion has always played an important role in criminological research into crime and punishment. However, even though it is the biggest factor in public opinion, few studies have focused on the punitive attitude and the factors that can affect it. Of research that has been conducted in this field in recent decades none has been conducted in Turkey. This study aims to reveal the effect of legal education, through various stages of legal training, on the punitive attitude of law students and lawyers in Istanbul. A survey was conducted with 412 participants of which 97 were 1st year university students, 139 were fourth year students, and 176 were lawyers with at least five years experience. Data was collected by means of a sociodemographic information form, a professional information form for lawyers, and a punitive attitude form, all prepared by the researcher. It was found that while 4th year university students had a less punitive attitude than 1st year students, lawyers tend to have a more punitive attitude than 4th grade students. Analysis with secondary variables other than education will be a guide for future studies.