Adli tıp kurumu trafik ihtisas dairesi bilirkişi raporlarında yol, araç mekanik arızaları, iklim koşulları ve işaretleme eksikliği durumlarının trafik kazalarına etkenliği ve önlenmesi konusunda alınacak tedbirlerin değerlendirilmesi
The evaluation of precautions about prevention and effectiveness of traffic accidents due to defects of road, vehicle mechanical failures, climatic conditions and lack of traffic signs, at expert reports of traffic specialized departmend in council of forensic medicine
- Tez No: 611541
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HIZIR ASLIYÜKSEK, DOÇ. DR. ABDURRAHMAN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Kazalar, Trafik, Forensic Medicine, Accidents, Traffic
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ülkemizde, gün geçtikçe artan araç sayısına bağlı olarak meydana gelen trafik kazalarının sayısı artmakta buna bağlı olarak da can kayıpları yaşanmakta ve maddi zararlar oluşmaktadır. Dünya genelinde trafik kazalarında yılda takriben 1.2 milyondan fazla kişi ölmekte, takriben 50 milyon kişi yaralanma veya sakat kalma vakalarına maruz kalmaktadır. Trafik kazalarının sebep olduğu maddi kayıplar, yaralanmalara bağlı sakatlıklar ve ölümler nedeniyle yetişmiş insan gücü kaybı yaşanmakta bu da ülke ekonomilerini büyük bir zarara uğratmaktadır. Meydana gelen bu kayıpları önlemek için trafik kazalarının azaltılması gerekmektedir. Bu amaç doğrultusunda yapılan bu tez çalışmasında, Cumhuriyet Başsavcılıkları, Ceza Mahkemeleri ve Hukuk Mahkemeleri tarafından Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesine ( İstanbul ) trafik kazası ile ilgili bilirkişilik incelemesi istemiyle gönderilen ve 01.01.2017 - 31.12.2017 tarihleri arasında düzenlenen 11.162 rapor içeriği incelenmiş olup, toplamda 136 tane kazanın meydana gelmesinde insan faktörünün dışında etken olan yol sorunu, iklim koşulları, trafik işaret ve levha eksikliği, araçların mekanik arızaları gibi etmenleri tespit edip, bu sorunların giderilmesi konusunda bireylerin, ilgili kurum ve kuruluşların üzerine ne gibi yükümlülüklerin düştüğü, ne gibi önlemlerin alınması gerektiği hususunda bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to increasing amount of car in our country, car crashes increase day by day and as a consequence of this expanse car crashes result in deaths and loss of properties. Every year, more than 1.2 millions of people die and 50 million more suffer from injuries or impose to disablement because of the car crashes in the earth. Reults of car crashes, deaths, injuries, disablement crashes factors qualified man power loss of the countries and this remains enormous amount of damage to country economies. In order to avoid this losses traffic crash amounts must be lessened. On the base of this purpose of thesis 11.162 crash investigation reports which are prepared in between 01.01.2017 and 31.12.2017 reviewed sent by Chief Public Prosecutor's Office, Criminal Courts and Civil Courts with investigation demand to The Council of Forensic Medicine Traffic Specialized Department (Istanbul). Consequently, in 136 crash reasons' that the exception of human factor; road problems, climatic conditions, lack of traffic signs and mechanic problems of the cars are listed and studied personnel, Public Office's responsibilities and countermeasures which are possible to take into consideration.