Sağlık personelinin örgütsel adalet algısı üzerine cinsiyetin etkisi: Bir meta-analiz çalışması
The effects of health staffs'gender on organizational justice perception: A meta-analysis study
- Tez No: 611542
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı; sağlık çalışanlarının cinsiyetlerinin örgütsel adalet algı düzeyleri üzerine etki büyüklüğünün belirlenmesidir. Çalışmada meta analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın kapsamına Türkiye'de bu konuyu ele alan yüksek lisans ve doktora tezleri ile araştırma makaleleri alınmıştır. Tarama sonucunda dahil edilme kriterlerine uygun 1990 ve 2018 yılları arasında 10 çalışmanın olduğu görülmüştür. Bu çalışmada, Meta-Analiz için verilerin analizinde istatistiksel Paket Programı CMA Ver. 2.2.064 [Comprehensive Meta Analysis]kullanılmıştır. Etki büyüklüğünün hesaplanmasında Cohen'd kullanılmıştır. Etki modelini belirlemek için Q istatistiği sonucuna göre rastgele etki modeli seçilmiştir. Yayınlanma yanlılığını test etmek amacıyla da funnel plot diyagramı, hata koruma sayısı ve Begg ve Mazlumdar Rank korelasyonu analizi sonuçları kullanılmıştır. Heterojenlik testi sonucunda çalışmaların heterojen özellik gösterdiği belirlenmiştir. Yayın yanlılığı testi sonucunda yayın yanlılığı olmadığı belirlenmiştir. 10 araştırma sonucunda erkek çalışanlar lehine rastgele etkiler (d=0,054) modeline göre istatistiksel olarak anlamlı güçlü düzeyde bir etki büyüklüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is analyze to determine the effect size of health personnel gender on organizational justice perception levels.A meta- analytical method was used in this study.In Turkey, the scope of the study were research articles addressing these issues with master's and doctoral theses. As a result of the data scanning process, there were 10 studies for the organisational justice between 1990 and 2018 that meet the inclusion criteria. In this study,data were analyzed by CMA Ver. 2.2.064 [Comprehensive Meta Analysis] CMA stastical software for meta-analysis. To determine the effect model, a random effect model was chosen according to the Q statistic result. Funnel plot diagram, number of error protection and Begg and Mazlumdar Rank Correlation analysis results were used to test the bias. As a result of heterogeneity test, the exemined studies showed dimensions of organisational justice as heterogeneous. As a result of the publication bias test, it was determined that there was no publication bias. As a result of the research, a strong effect size was determined according to random effects model (d = 0.054) in favor of male workers.