Gebe ve emzikli kadınların diyet kalite indekslerinin karşılaştırılması
Comparison of diet quality index for pregnant, lactating women
  1. Tez No: 611546
  2. Yazar: HANDE NUR ONUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDA KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada gebe, emzikli ve gebe/emzikli olmayan kadınların beslenme alışkanlıklarının ve Sağlıklı Yeme İndeksi 2010 (HEI – 2010) kullanılarak diyet kalitelerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma İstanbul ilinde bir aile sağlığı merkezine başvuran gebe (n:116), emzikli (n:51) ve gebe/emzikli olmayan (n:53) toplam 220 kadınla (yaş ortalamaları 24,95±3,61 yıl) yürütülmüştür. Anket ile bireylerin genel demografik özellikleri, kadınların beyanlarıyla alınan vücut ağırlığı ve boy uzunluğu, gebelik ile ilgili bilgileri, supleman ve sigara kullanma durumu ile beslenme alışkanlıkları sorgulanmıştır. Bireylerin 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydıyla sorgulanmış ve Sağlıklı Yeme İndeksi – 2010 ile hesaplanmıştır. Kadınların %24,1'i gebe/emzikli olmayan kontrol grubunda, %52,7'ü gebe grubunda, %23,2'si emzikli grubunda bulunmaktadır. Gebelerin haftalara göre ağırlık kazanımı incelendiğinde ortalama ağırlık artışı 0,65±0,254 kg/hafta olarak bulunmuştur. Hesaplanan HEI 2010 puanlarının diyet kalitesi dağılımı incelendiğinde kontrol grubunun %64,2'si, gebe grubunun %56,0'si, emzikli grubunun %54,9'u düşük diyet kalitesine sahip olduğu bulunmuştur. Gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the nutritional habits of pregnant (n:116), lactating (n:51) and pregnant / non-lactating women (n:53) and dietary quality using Healthy Eating Index 2010 (HEI - 2010). The study was conducted with 220 women (mean age 24.95 ± 3.61 years) who applied to a family health center in Istanbul province. General demographic characteristics, body weight and height obtained by declarations of women, information about pregnancy, supplementation and smoking status and nutrition habits of the individuals were questioned. Subjects were questioned with 24-hour retrospective nutrient consumption and calculated with Healthy Eating Index - 2010. 24.1% of the women are in the pregnant / non-lactating control group, 52.7% are in the pregnant group and 23.2% are in the lactating group. When the weight gain of the pregnant women was examined, the average weight gain was found to be 0.65 ± 0.254 kg / week. When the diet quality distribution of the calculated HEI 2010 scores was examined, it was found that 64.2% of the control group, 56.0% of the pregnant group and 54.9% of the lactating group had low dietary quality. The difference between the groups was not statistically significant (p> 0.05).